Sosyal devlet anlayışı günümüzde büyük önem taşıyor kuşku yok ki. “Devlet baba” deriz başımız sıkışınca.İşte bugün Devletin 4 önemli konuda gereğini yani Baba’lığını yapması konusuna değineceğim.

Birinci sırada Çanakkale’de yaşanan deprem konusu var. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak: Çanakkale’ye 200 konteyner kurulacağını açıkladı.
Veysi Kaynak, yaptığı yazılı açıklamada Çanakkale depremin meydana gelmesinin ardından AFAD’ın vakit kaybetmeden harekete geçtiğini kaydetti. Ekiplerin kısa sürede bölgeye ulaşarak depremzedelerin yaralarını sarmaya başladığını ifade etti.
İşte yapılması gereken budur ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi de gerekir.

İkinci sırada “Büyükanne Projesi” var ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükannelere verilecek maaş tutarının 425 TL olduğunu ifade ederken, projenin Mart ayında başlayacağını kaydetti.
Gerçekten çok önemli bir katkı olacak yeni doğan çocuğu olan ailelere.
Bu uygulamayı da takdirle karşılıyorum ama Bakan Müezzinoğlu’na da “ya büyükannesi olmayan çocuklara dedeler bakacak ise onlara bu para verilmeyecek mi?” diye soruyor yanıt bekliyorum.

Üçüncü sırada çok önemli çünkü ölümlere ve hastalıklara yol açıyor. MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya’nın soru önergesini yanıtlayan Recep Akdağ, mevzuata aykırı olarak internet üzerinden ürün satışı yapan internet sitelerinin bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından tespit edildiğini söyledi.
İşte bir tebrik Karakaya’ya bir tebrik de bu önemli konuda tedbirler almaya başlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a.
Bu ilaç denilen sahte ürünlerin satışlarının derhal yasaklanması sağlanmalıdır.
Son sıradaki konum ise gerçekten bir ilaç ihtiyacı için.
Meclis’e giden ve çocukları Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası olan aileler Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan bir ilacın SGK kapsamına alınmasını istediler.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, çocukları Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası olan aileler ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Şeker, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığı nedeniyle çocukların felç olma durumunda olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bu hastalığın dereceleri, evreleri var. Bir özel protein var, o üretilmediği için sinirler vazife görmüyor ve kaslar çalışamıyor. Kaslar gittikçe zayıflayarak felç durumuna doğru gidiyor. Bir süreden sonra çocuklar nefes alamaz duruma geliyor. Elleri kolları daha da ilerlediğinde tutmaz hale geliyor.”
Şimdi buradan Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na çağrıda bulunuyorum: Sosyal devlet yani devlet Baba çocuklarımızın her türlü ilaç ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Para değil sağlık önemlidir. Lütfen gerekli talimatları SGK’ya veriniz.
Değerli izleyiciler zaman zaman bu tür sosyal konuları sizlerle paylaşacağım. Gazetecilik sadece eleştirmekten ibaret değildir.
İyi işleri takdir etmek de gazeteci yazarların görevidir.

FACEBOOK YORUMLARI