Dünya Sağlık Örgütü, sucuk, sosis, pastırma, jambon gibi işlenmiş et ürünlerinin tüketilmesinin kalınbağırsak, mide, pankreas ve prostat kanseri riskini ciddi ve anlamlı oranda artırdığını açıkladı. 22 bilim adamının çeşitli ülkelerde et ve kanser üzerine yapılan 800’den fazla çalışmayı inceleyerek vardıkları bu sonuç Sağlık Bakanlığımızı harekete geçirmeli, söz konusu ürünlerin üretimi ve satışı yasaklanmalıdır.
“Vay efendim sucuk ve pastırma bizim yemek kültürümüzün vazgeçilmez tatlarıdır. Yasaklama gibi bir anlayışa yönelmemiz yanlış olur” şeklindeki bir yaklaşım halk sağlığını tehdit altında bırakmak olacağı gibi önümüzdeki yıllarda artan kanser vakaları yüzünden ekonomiye de büyük yük getirecektir.
++
“Sigara da kanser yapıyor ama yasaklanmıyor” gerekçesine sığınmak doğru değildir. Aslında Türkiye’de sigaranın da yasaklanması gerekir ama sigara kaçakçılığı önlenemediği ve bu işten özellikle terör örgütleri önemli paralar kazandıkları için legal sigara satışlarına izin verilmektedir. Sucuk, sosis, pastırma, jambon gibi ürünlerde kaçakçılığın yapılması ve getirilen ürünlere iç piyasada müşteri bulunması daha zordur. O nedenle yasaklama kararı verilmesinde hiçbir sakınca yoktur.
++
Hükümet yetkililerini ve özellikle de Sağlık Bakanı’nı cesur davranmaya davet ediyorum. Dünya ve Türkiye’de giderek güçlenen işlenmiş et endüstrisinin ağa babaları şimdi kıyameti koparacak Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasını yalanlamak için sözde kimi bilim adamlarına işlenmiş et ürünlerinin faydalarını (!) anlattıracaklardır. Bunlar dikkate alınmamalıdır.
Diğer yandan işlenmiş et üretimi yapan firmaların ve buralarda çalışan işçilerin zarar görmemesi için de gereken yapılmalı, bu işletmeleri sağlığa yararlı ürünler üreten işletmelere dönüştürebilmek için destek sağlanmalıdır.
“Hayatta en hakiki mürşit (yol gösterici) ilimdir, fendir” sözüne inanıyorsak, Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısını ciddiye almak zorundayız.
PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU’NUN AÇIKLAMASI
“Seçim sistemi HDP’ye avantaj sağlıyor” başlıklı yazım üzerine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu aradı.
Feyzioğlu, Türkiye’de seçim sisteminin adaletsiz olduğunu, ancak bu konuda kendilerinin kurumsal olarak Anayasa Mahkemesi’ne dava açma yetkilerinin olmadığını, mahkemeye bireysel başvuruda bulunulabileceğini söyledi.
Feyzioğlu, her bölgeden bir milletvekili seçilmesi halinde dar bölge seçim sisteminin yararlı olacağını da vurguladı, “Partilerde elbette disiplin olmalıdır ama disiplin, genel başkanların talimatlarına uygun olarak kayıtsız şartsız el kaldırmak el indirmek değildir” dedi, dar bölge sisteminde seçmen bildiği, tanıdığı kişileri seçeceği için milletvekili müessesesinin güçleneceğini ifade etti. Gösterdiği duyarlılık nedeniyle Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum.