CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Daha önce de bir tek tip uygulaması yapılmıştı. Tek tip uygulaması yapılan sanıklar, daha sonra AİHM’e tazminat başvurusunda bulundular ve kazandılar. Sorunları duygusal açıdan değil de daha dikkatli, hukuki düzlemde çözmek gerekir; diye düşünüyorum. Türkiye, bir başka sorunla da karşılaşabilir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gök, darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 481 sanığın yargılanmasına başlanan Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nde açıklamalarda bulundu. Partisinin Akıncı Üssü davasını avukatlarla takip ettiğini belirten Gök, davayı diri tutmaya çalışacaklarını söyledi.

Akıncı Üssü davasına müdahillik talebinde bulunacaklarını dile getiren CHP’li Gök, “Bugün, 15 Temmuz gecesinin en karanlık ve en gizli alanlarından biri olan darbe girişimi iddianamesiyle açılan davada, biz de zarar gören kişiler olarak hem CHP’nin tüzel kişiliği adına hem de ayrı ayrı şahıslarımız adına müdahillik talebinde bulunuyoruz. Bu davanın bir an önce sonuçlandırılmasını arzu ediyoruz. Sonuçlandırılarak, savaşlarda dahi bombalanmamış Meclis’imizin kendi uçaklarımız ve pilotlarımız tarafından bombalanmasının vehametini ve onun ülkemize yaptığı travmanın ve ayrıca Meclis’in dışında da Özel Harekat’ın, Emniyet’in, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bombalanması hadiselerinin bir an önce sorumlularının ortaya çıkartılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz. En ağır cezaların bunlara verilmesi gerekiyor. İnanıyorum ki adalet en kısa sürede işleyecektir. Bu konuda sorumlular hak ettiği cezaya çarptırılacaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİR BAŞKA SORUNLA DA KARŞILAŞABİLİR”

FETÖ üyelerine tek tip giysi uygulamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Gök, “Bu konularda dikkatli olunmasında yarar var. Ben geçtiğimiz yıllardan şunu hatırlıyorum. Daha önce de bir tek tip uygulaması yapılmıştı. Tek tip uygulaması yapılan sanıklar, daha sonra AİHM’e tazminat başvurusunda bulundular ve kazandılar. Dikkatli olmak gerekir. Sorunları duygusal açıdan değil de daha dikkatli, hukuki düzlemde çözmek gerekir; diye düşünüyorum. Türkiye, bir başka sorunla da karşılaşabilir” dedi.

“İDAM CEZASI ŞU ANDA GETİRİLSE BİLE GEÇMİŞ SUÇLARA UYGULANMAZ”

İdam cezası tartışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Gök, şunları söyledi:

“İdam cezası konusunda iktidarın da halka doğruyu söylemesi gerekir. İdam cezası bildiğiniz gibi Türkiye hukuk sisteminden 2004 yılında AK Parti döneminde ortadan kaldırılmıştır. İdam cezası şu anda getirilse bile geçmiş suçlara uygulanmaz. Dolayısıyla Türkiye’yi birçok hukuki ve uluslararası yükümlülüklerle bağıntılardan koparacak bu düzenleme konusunda duygusal davranmamak gerekir. Gerçekçi olmak gerekir”

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Bahar DEMİREL