CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kurslarda, yurtlarda ve evlerde çocukların yaşadığı taciz ve tecavüz olaylarının aydınlatılarak, sorumluların ortaya çıkarılması ve konu ile ilgili etkili ve sürekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verdi.

Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde, Karaman’da 10 çocuğun cinsel istismara uğramasına dair iddianamenin kabul edildiğini ve iddianameye göre Muharrem B.’nin 2012-2013 ve 2014’te Ensar Vakfı’na ait yatılı evde 3, daha sonra geçtiği Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin (KAİMDER) pansiyonunda 7 olmak üzere 10 çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.
Kızılay Rize Şube Başkanının küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandığı haberlerinin basına yansıdığını, İstanbul Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin de tayt ve pantolon giyen öğrencilerden tahrik olduğunu söylediğini belirten Tanrıkulu, “Ankara Keçiören’de bir imam hatip lisesinde bir öğretmen hakkında 11 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunmak ve bir öğrenci velisini taciz etmekten 274.5 yıla kadar hapsi istenmiştir. İddianamede, sanık öğretmen hakkında benzer şikayetlerin daha önce de yapıldığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2004 tarihinde bazı öğrencilere karşı taciz suçlamasından “takipsizlik” kararı verildiği anlatılmış, Savcılık tutuklama talep etmiş ve 1 Nisan tarihinde Hakim karşısına çıkacak olan öğretmen Sefer A.’nın idari soruşturmadan kaçıp emeklilik haklarını kaybetmemek için emekliliğini istediği haberleri basına yansımıştır” dedi.
Üstü kapatılmak istenen çocuk tecavüzü ve cinsel istismar dosyalarının toplumun kanayan yarası olduğunu belirten Tanrıkulu, “Denetlenmeyen vakıf dernek vb. yapılara ait evler, yurtlar ve kurslar da çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Karaman’daki tecavüz vakası bunun en canlı örneğidir. Kurslarda, yurtlarda ve evlerde çocukların yaşadığı taciz ve tecavüz olaylarının aydınlatılarak, sorumluların ortaya çıkarılması ve konu ile ilgili etkili ve sürekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir” dedi.