Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim sonuçları nedeniyle üzgün olduğunu belirtirken, “Ancak yiğit düştüğü yerden kalkar. Aldığımız oy oranına bakarak çok yakın bir zamanda AK Parti’nin yeniden iktidar olma şansı çok yüksek” açıklamasında bulundu. Seçimlerde HDP’nin başarılı olduğunu dile getiren Arınç, koalisyon ihtimalleri hakkında ise CHP ve MHP’ye seslendi. Arınç, “HDP sizin HDP’niz, eser sizin eseriniz, öncelikle koalisyonu zahmet olmazsa siz deneyin, sonuca göre de ‘yetiş AK Parti, AK Parti görev başına’ dendiğinde biz de bize düşeni yapmaya hazırız” dedi.
Parti Genel Merkezi’ne gelişinde önemli açıklamalarda bulunan Arınç, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, seçim sonuçlarına ilişkin balkondan güzel bir konuşma yaptığını anlatan Arınç, “Bugünkü toplantımızda daha kapsamlı bir seçim değerlendirme yapacağız. Hepimizin şüphesiz ki şahsi değerlendirmeleri var ancak bunu tamamen ifade etmek için vakit henüz erken. Duygusal olabilir. Bütün arkadaşları dinleyerek, bazı sonuçlara varmamız gerekiyor” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olarak değil şahsi olarak bir hissiyatını ifade etmek istediğini belirten Arınç, şöyle konuştu:
“Ben bu partini kurucusuyum. 13 yıldır hep zafer gördüm, başarı gördüm. Dün akşam ile de aktif siyasete veda etmiştim. Veda günümde de büyük bir başarı görmek isterdim. Ama sonuç böyle olmadı. AK Parti tek başına iktidar olamadı. Sonuç ortada üzgünüm. HDP başarılı oldu. Çok sayıda vekil çıkardılar, yüksek oy aldılar. Bütün bu sonuçlar bize seçimlerde başarının HDP yönünde olduğunu gösteriyor. MHP ve CHP başarılı değil. MHP oyunu yüzde 17 bile yapamadı. MHP ancak HDP kadar vekil çıkarıyor. Türkiye’nin yarısında yoklar. CHP başarılı değil. CHP Türkiye’nin nerdeyse yüzde 40’ında yok. Ancak 2 parti genel başkanı ve sözcülerinin konuşmalarına bakılınca fevkalade memnun oldukları görünüyor. Bu bir çelişkidir.
“BUGÜN DAHA 8 HAZİRAN”-
“Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile tartışmasında 8 Haziran’ı işaret ettiğinin” anımsatılması üzerine de Arınç, “Evet bugün 8 Haziran. Şunları şunları açıklarım diye bir sözüm olmadı. 8 Haziran’dan sonra gerek duyduğumuzda çok şeyler yapacağımızı ifade etmiştim. Bugün daha 8 Haziran, 8 Haziran sonrası değil.