Geçen Aralık ayı ortalarında Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesinin ardından Ankara’nın bazı cadde ve sokaklarındaki aşırı trafik ve yoğunluğun kentin ve insanların güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü yazmıştık.

Buna örnek olarak da Karlov’un öldürüldüğü olay yerinin hemen karşısındaki Aşağı Ayrancı semtine giriş sağlayan, ABD Büyükelçiliği’nin da bulunduğu, Nevzat Tandoğan ve Paris Caddelerine işaret etmiştik.

Buradaki bazı kamu kuruluşlarının özellikle personel taşıyan servislerinin sabah ve akşam saatlerinde sadece vatandaşların değil bu bölgedeki resmi özel güvenlik güçlerinin güvenliğini bile tehlikeye düşürdüğünü ve bu arkadaşların görev yapamaz hale geldiklerini belirtmiş, şu görüşleri dile getirmiştik:

“(Bu bölgede) Servis araçları memurları almak için yaptıkları park etme mücadelesinde yol âdeta kapanıyor. Korna sesleri, hiçbir şey olamamış gibi davranan servis şoförleri, sabırsız belediye otobüsleri, taksiciler ve tâbii ki öfkesini trafikte ortaya çıkaran özel araç sahipleri. Bu sahneye bir de ambulanslar eklenince… Tam bir kaos. İnsanın aklına kötü şeyler geliyor. Bölge Ankara’nın en üst düzeyde hassa koruma bölgesi. Ve bize göre burası ne yazık ki böyle bir karmaşa ile belli saatlerde en tehlikeli ve en güvensiz bölge haline geliyor. Sonra bir olay olunca da “vay efendim güvenlik zafiyeti, yetersiz önlemler” diye eleştirip duruyoruz. Ülkemiz son yıllarda eşi benzeri görülmemiş en hain saldırılara uğruyor. Biz millet olarak bunun üstesinden geliriz, geleceğiz ama önce kendi kapımızın önündeki güvenlik açıklarını kapatalım.”

Dün mesai bitimi saatlerinde bu bölgeden geçerken trafikte bir rahatlama olduğunu fark ettik. Sorduk soruşturduk, öğrendik ki burada hem trafiği hem de güvenliği tehlikeye sokan özellikle Yargıtay Başsavcılığı ve Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanlığı’na ait servisler kaldırılmış, personelin servislerle taşınması uygulamasına son verilmiş.

Bu kurumlarda servislerini kaybeden memurların bize iyi gözle bakmayacakları malûm ama gösterdikleri duyarlılıktan dolayı bu iki kuruluşun yönetimlerini ve çalışanlarını kutlamak gerek. Bunun sadece bölgenin değil kendi kurum ve kişisel güvenlikleri açısından da önemli olduğunu gösterdiler.
Şimdi iş bunu örnek alıp diğer bölgelere uygulamaya kalıyor. Özellikle Çankaya, Oran, Gazi Osman Paşa, Kavaklıdere, Atatürk Bulvarı, İnönü Bulvarı, Eskişehir yolu gibi hassas korumada en üst derecede öncelik taşıyan yabancı temsilcililerin yanı sıra önemli kamu kuruluşlarının bulunduğu yerlerde, belli saatlerde servislere bağlı yaşanan benzeri trafik karmaşasına “güvenlik artırıcı” çözümler getirilmeye devam edilmelidir.
Ülkemizin ve güzel insanlarının terör tehdidi altında olduğunu, her an bir hain saldırı ile karşı karşıya kalacağımızı unutmayalım.