Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi İstanbul’da yalıda yaşayan öğrenci ile Doğu’da yıkıldı yıkılacak harap evde yaşayan yoksul öğrenci arasındaki sınıfsal farkı ortadan kaldırıyor, fırsat eşitliği yaratıyordu.

O kadar ki son iki yılın TEOG birincileri arasında Tunceli ve Muş’ta çobanlık yaparken okuyan çocuklar da vardı.
İhlas Haber Ajansı,11 Haziran 2016 tarihinde şu haberi geçmişti:
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinin Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi Mahir Gündoğdu, ikinci dönem TEOG sınavında 6 dersten 120 sorunun tamamını doğru yaptı ve Türkiye birincisi oldu.

Ailesi küçükbaş hayvancılıkla uğraştığı için yaz tatilini yaylalarda, okul sonrası zamanlarını ise hayvan otlatmakla geçiren Gündoğdu şöyle konuştu:
“Ailem yaylaya erken çıktığı zamanlarda dedemin yanında kalarak eğitimime devam ediyorum. Okul sonralarında ailemin yanına giderek onlara yardımcı oluyorum. Koyun otlatmaya gittiğimde yanıma ders kitaplarımı da alıyorum. Yaşam şartlarımız gerçekten zor. Ama bu zor şartlar karşısında ailem beni hiç ezmedi, sürekli destek oldu. Öğretmenlerimiz bizi sınava çok iyi hazırladı. Ders sonralarında bile bizlerle yakından ilgilendiler. Ağabey, abla, kardeş gibi birlikte soru çözdük. Bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Ege illerinden birinde fen lisesi okumak istiyorum. İleride doktor olmak istiyorum.”
Şu haberi de 7 Mayıs 2017 tarihinde Doğan Haber Ajansı geçti:

Muş’un Hasköy İlçesi Gökyazı Köyü’nde okuldan arta kalan zamanlarında çobanlık yapan Zeynep Dinçer ve Sibel Balkaya, TEOG sınavında tam puan alarak Türkiye birincileri arasına girmeyi başardı. Tek göz odada 12 kişilik nüfusla yaşayan Gökyazı Ortaokulu öğrencisi Sibel Balkaya tıpkı Zeynep Dinçer gibi okul çıkışı ev işi yapıp hayvanlara baktığını söyledi.

Köydeki 39 yaşında Elsida ile 45 yaşındaki Nimet Balkaya çiftinin 10 çocuğundan biri olan Sibel Balkaya TEOG sınavını kazanmak için çok çalıştığını söyledi. Köydeki tek göz odada hem ders çalışıp hem de ailesine yardım ettiğini belirten Balkaya, “Bulaşık, yıkadım, temizlik yaptım, kardeşlerime baktım ve zaman zaman da yaylada hayvanlarımızı otlattım. Gerçekten insan istediği zaman her yerde her an her şeyi yapabiliyor. Biraz uykumdan ödün verip ders çalıştım. Hayvan otlatırken kitaplarımı yanımdan ayırmadım. Sonunda her öğrencinin hayali olan TEOG birincisi oldum. Tek isteğim üniversite tahsilimi de en iyi şekilde bitirip doktor olmak” diye konuştu.

45 yaşındaki Hayat ile 50 yaşındaki Halef Dinçer çiftinin 7 çocuğundan Zeynep Dinçer de Sibel ve diğer arkadaşları gibi hem ders çalışıp hem de ailesine yardım ettiğini belirtti. Ailedeki kız çocuklarının en küçüğü olduğunu söyleyen Dinçer, “Benim de hayalim doktor olmak. Köyümüzden iki TEOG birincisinin çıkması gurur verici. Çok mutluyum. Tabii birincilik kadar bu başarıyı sürdürmekte çok önemli. Önümüzde uzun bir eğitim maratonu var. Umarım tüm engelleri aşar ve hedefimize kavuşuruz” dedi.
++
Hani Ak Parti halkın iktidarıydı.
Hani eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, toplumun tümünü kucaklamak istiyordu.
TEOG’u kaldırmak bu efsanenin sonudur.
Doğu’nun yoksul çocukları artık ne fen liselerine gidebilir, ne Galatasaray Lisesi’ne kayıt yaptırabilir, ne Robert Koleji’nde okuyabilir.
Onları bekleyen ne yazık ki ya ilçelerindeki imam hatip veya düz liselere gitmek ya da eğitim hayatına son verip çoban olmaktır.

FACEBOOK YORUMLARI