Bir süreden beri Ayvalık-Dikili arasındaki bir koyda tatildeyim. Yaklaşık 60 Km uzaklıkta bulunan Soma’da 13 Mayıs 2014 yılında 301 madencinin ölümü ile Türkiye ve dünya sarsılmıştı.

Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesi beni çekti. Bir gazeteci gözü ile 2 yıl sonra oraya gidip şehitlerimizi ziyaret etmek istedim. Ayrıca orada şehitlik başta olmak üzere Somalıların düşündüklerini öğrenmek istedim.
Soma İlçe Mezarlığı’nda 301 şehit için ayrılmış ’’Şehitlik’’ alanına girdiğimde insanın etkilenmemesi insanın elinde değil.  Şehitliğe girdiğiniz de 301 şehit sanki sizi karşılıyor gibi.
Sonra 301 kişinin isminin ve mezarının bulunduğu uzun bir yoldan anıta doğru giderken, insanın yüreği dağlanıyor. Anıta gelindiğinde bir taş ocağından kömürün çıkarıldığı rayları ve kömürün taşındığı kazanı görüyorsunuz.
Anıtın çevresinde ise şehitlerin geride bıraktığı aileleri, eşleri, çocukları ve anne babalarının figürleri bulunuyor. İşte burada duygulanmamak elde değil. İnsanın nutku tutuluyor. Üzülüyor, isyan ettiriyor. Allah bir daha Türkiye’ye tüm dünyaya böyle acılar yaşatmasın dedirtiyor.

IMG_9223NEDEN  HEP BİZ DE BU ŞEHİTLER

Bu insanlar 3-5 kuruşluk ’’güvenlik’’ önlemi alınmadığı için aramızda yoklar. İnsan düşündürüyor, dünyada bizden daha iyi konumda maden ocakları olan ülkeler var. Neden orada bu kadar şehit yok?
Çünkü uyduruk ocaklar ve sistemler yok da ondan. Tabii ki, sorumsuz eski hükümetleri de burada unutmamak gerekir. Bazıları buradan sallamakla olmaz diye bilir. Ben hep bir şey söylerim. Toplumun en dinamik insanlarının başında gazeteciler gelir. Şu kurulan hükümetlerde, gazeteci kökenli insanlara görev verilse, Türkiye kesinlikle bunları yaşamaz.
Bu kadar yıllık gazetecilik mesleği tecrübemde tek şey gördüm, o da gazeteciler herkesten daha farklı. Daha dürüst, daha insancıl, daha isyankar, daha doğru dürüst insanlar ve her zaman daha aktifler. Yan gelip yatanlardan hiç olmadılar.

ANCAK HALA  SOMA AĞLIYOR

unnamedİşte bu Soma şehitliğini gezerken, tabii ki gazeteci gözlemciliği de ön plandaydı. Şehitlik tek kelime ile 10 üzerinden 10 aldı. Şehitliğe girerken asılı pankarta ’’Sizi Asla Unutmadık, Unutmayacağız’’ yazısı dikkatimi çekti.
Şehitliğe girdiğimizde saat 20.00 idi. Güneş batmak üzere idi. Hala şehitlikte insanlar grup halinde vardı. Ziyaret edip, dua eden insan manzaraları beni bir başka duygulandırdı.
Sanki Çanakkale Şehitliği gibiydi. İnsanlar, ekmek parası için, ülke ekonomisi için yaşamlarını kaybedenleri 2 yıl geçmesine rağmen unutmamışlar. İşte bu da bir kere Türk milletinin ’’vefasını’’ göstermesi açısından adeta tüylerimi diken, diken etti.
İşte bu da Türkiye’nin Türk ulusunun ötekilerde olmayan en büyük özelliği dedim. Sonra bu şehitliği ziyaret edenlerin bir kısmının şehitlerin yakınları, Soma’dan geçerken Türk turistlerden oluştuğunu öğrendim. Yani madenci ilçesi Soma’da hala gözyaşı, hala üzüntü ve ağlayan bir duvar var.

Sonra Soma’da dolaştım. Bir çay bahçesinde oturdum. İnsanlar davası hala süren dava süreci hakkında pek umutlu değiller, Hala içlerinde bir kaygı var. Hala eski Türkiye sanıyorlar. Zayıfı her zaman kaybeder düşüncesi hakim. Açılan 400’e yakında dava da manevi tazminatlardan çok suçluların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını istiyorlar.
Sanık Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu  Başkanı Can Gürkan’ın son ifadesinde ’’Soma’yı FETÖ, DHKPC VE PKK’’ yaptıya getirerek davadan kurtulmak istediğini belirten Somalılar, buna büyük tepki duyuyorlar. ’’İşine gelen herkes suçu FETÖ’ye atıp’’ kurtulmak istiyor diyerek isyan ediyorlar.
Tekrar buradan Soma’da yaşamını kaybederek Türkiye şehidi mertebesine ulaşan 301 maden şehidimizi rahmetle anıyorum.
Mekanlarınız cennet olsun sevgili kardeşlerim.