AKHISAR AGIR CEZA MAHKEMESI'NDEKI SOMA DAVASI'NIN TEKRAR GORULMESINE BASLANDI. OLENLERIN ISIMLERININ UZERINDE YER ALDIGI DEV PANKART DIKKATI CEKTI. (FOTO:MEHMED HAKKI OZBAYIR/ AKHISAR, DHA)

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Somaa davasının ikinci duruşmasının ilk oturumu, mahkeme heyeti tarafından bugüne ertelendi.
İkinci duruşmanın ilk günü müşteki avukatlarının bazı sanık avukatlarının birden fazla sanığın avukatlığını yapmasına itiraz etmeleri sonucu mahkeme heyeti itirazı kabul ederek her sanığın kendi avukatıyla mahkemeye gelmesi için duruşmayı bugüne erteledi. İlk duruşması 9 gün süren 8’i tutuklu 45 sanıklı Soma davasının ikinci duruşması müşteki avukatlarının itirazı üzerine ertelendi. Mahkeme salonunda duruma tepki göstererek çıkan maden şehidi aileleri avukatlarının mahkemenin neden ertelendiğini açıklaması üzerine sakinleşti.
Mahkeme salonunun çıkışında basına açıklama yapan müşteki avukatı ve Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, şöyle konuştu: “Birden fazla sanıkların tek avukatı var. Bir avukat 5-6 sanığa birlikte müdafaa ediyorlar. Bunlar arasında görevleri itibariyle menfaat çatışması olduğu ortaya çıktı. Hakim her avukatın ancak bir sanığa avukat olabileceği noktasında görüşünü belirtti. Avukatlar hangi sanığın avukatları olacaklarını tercih etti. Ancak avukatı olmayan sanıklar yeni avukat tutmak için süre istedi. Bu eksikliğin giderilmesi, avukatları olmayan sanıkların yeni avukat tutmaları için bir gün ara verildi.
İki ay kadar davaya ara verildiğini, bu süre içerisinde neden bu kararın alınmadığı sorusunu yanıtlayan Balkız, “Menfaat çatışmasıyla ilgili itiraza mahkeme şuan karar verdiği için bu işlem yeni işliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...