Yurtdışından gelen biri olarak İstanbul’da bir kocaman Suriyeliler sorununu gördüm ve yaşadım.  Türkiye’ye gelmeden önce İsveç’te kaleme aldığım gibi Suriyeyiler konusu gerçekten Türk halkında büyük bir travma yaratmış. İlk defa insanlarda ağıza alınmayacak küfürler ithamlar duydum. Yani söylenen tepkiler öyle yenilecek, yutulacak dilden de değil. Yani insanlar fıttırmış, bıcak kemiğe dayanmış derecesinde.

BÜNYE KABUL ETMİYOR
Avrupalılar yıllardır, savaştan kaçan insanları ülkelerine aldılar. Onların topluma uyumu konusunda milyarlarca paralar harcadılar. İç siyasette ırkçılık başladı bu yüzden. Irkçı partiler devreye girdi. Demokrasi tehdit altına girdi. Çünkü, bir bünye düşünün alışık olmadığı bir kitleyi içine almak istiyor. Bu öyle yenilir, yutulur cinstende değil. Sonuçta insan. Hem de yetişkin insan. Türkiye bugün bu sancıyı yaşıyor. 3 Milyon Suriyeli bir anda Türkiye’ye sokulursa ve bunların büyük bir nüfusu da Türkiye’nin en kalabalık ve en gözde kenti İstanbul’da konuçlandırılırsa işte böyle bir infialin doğması da normaldir. Daha olayın başı, ucu girdi. Gelecek yıllarda, bakın buradan söylüyorum, bunun faturası öyle yenilir, yutulur cinsten olmayacak. Söylemedik, demeyin. Hatta, bugün onları bu ülkeye getiren ve onları ne pahasına olursa olsun, vatandaşlık  kapısını açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belki Başkanlık hayalinde onları bir merkeze oturttu ama kazın ayağı sokaktaki tepkiyi görünce pek öyle değil.
 SENİN HALKIN AÇ SEN İLK ÖNCE ONLARA SAHİP ÇIK
İşte bu yukarıdaki başlık, sokaktaki Türklerden duyduğum tepkinin birinci başlığı. Tam net araştırmadım. Ancak sokaktan al haberi derler ya, biliyorsunuz, devlete ait  TOKİ ev yapan kuruluşun dar gelirli insanlar için yaptığı evler şimdi, Suriyelilere hem de bedava verilecekmiş. Bu rivayet sokakta konuşuluyor. İşte bu başlıktan yola çıkan vatandaş da ’’Sen önce sokakta aç yatan, insanına sahip çık, bu vatan için şehit olan askerine, polisine bu evleri bedava vereceksin ver diyerek bir de yenilir, yutulur cinsinden küfür de yağdırıyorlar. Yani sokak Cumhurbaşkanına büyük bir tepkide. Belki o  3 milyon Suriyeli bana yüzde 5-6 oy hesabında ancak belki de onun iki misli de kaçar gibi bir hava var. Yani evdeki hesap çarşıya uymuya bilir ya da ’’Midyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olabilir’’
 TÜRKLER ARTIK DEPLASMANDA GİBİ
İstanbul’un Aksaray semti tamamen Suriyelilerin hakimiyetinde. Sanki orası Suriye dedirtecek cinsten. Yani Türkler, artık kendi evinde deplasmanda gibiler. Buralar Avrupa’daki yabancı semtleri hatırlatıyor. Kurtarılmış bölgeler. Yani karantina altında. Örneğin, bütün gayri meşru işler burada dönüyor. Fuhuş, uyuşturucu, silah gibi gayri meşru işlerin cirit attığı pis işler. İnsanlar buralara belli bir saatten sonra gidemez olmuşlar. İstanbul’un Akssaray’daki sahiline bile gidip deniz kenarında yürümek belli bir saatten sonra İstanbulluya hayal olmuş. İşte Suriyelilerin açtığı Türkiye travması. Buradan sesleniyorum, güzelim Türkiye’ye verdiğin sandığın güzel şeyleri bir çırpıda geri aldın. Türkiye’yi İstanbul’u yaşanmaz hale getirdin. Başkan olsan ne yazar, dünya senin olsa ne yazar. O ülke insanı ülkesinde eski gibi doyasıya yaşamaz ise ve seni sevmez ise ne yazar beyefendi. Dost acı söyler. Hiç mi sana sokağı yansıtan yok. İn bir sokağın sesine kulak ver. Boşver, insanı boyutları, bir de yaşamın gerçekleri var. 9 yaşındaki bir çocuğa Suriyeli tecavüze kalkışmış. Sen neyin vicdanını yapıyorsun.