Ana Sayfa Güncel Şok İçişleri Bakanı Efkan Ala görevden alındı

Şok İçişleri Bakanı Efkan Ala görevden alındı

348
PAYLAŞ

Başbakan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın görevini bıraktığını söyledi.

Ala’nın yerine Süleyman Soylu’nun atandığını belirtti.

Görevden alındı ama Efkan Ala’nın siyasi prestiji açısından istifa ettiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat: 19.00’da Başbakan Binali Yıldırım ile sürpriz bir görüşme gerçekletirdi.

Görüşme sonrası, basın açıklaması yapan Yıldırım, “İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifası ile boşalan bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır.

İçişleri Bakanlığı görevini bırakan Efkan Ala bakanımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Göreve atanan bakanlarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

Bilindiği Türkiye’de genel bir siyasi uygulama vardır Başbakan ile Bakanlar arasında. Bu teamüle göre yeni atanan bakanlar Başbakan’a ıslak imzalı istifa ettiklerine dair bir belge teslim ederler.

KİMDİR;

Efgan Ala 1965 yılında Erzurum’un Oltu İlçesinde doğdu.

İlköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyü’nde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu.Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı.

1988 yılında Sakarya Valiliği’nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü.

1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu’nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı’nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı.

14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı.

8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü.

26 Aralık 2013 – 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

29 Ağustos 2014 – 07 Mart 2015 tarihleri arasında 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Şok Efkan Ala görevden alındı
Şok Efkan Ala görevden alındı

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde Erzurum’dan, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde ise Bursa’dan milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 – 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak atandı. 31 Ağustos 2016 itibarı ile de görevden istifa ettiği açıklandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Efkan ALA iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

Reklam