Sodom ve Gomora…

0
86

Sodom ve Gomora, Eski Ahittin Tekvin Kitabında sözü edilen günahkar kentler, Tekvin’de “işledikleri günahlardan ötürü gökyüzünden yağan ateşle yok edildiği” anlatılır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu; Sodom ve Gomora isimli kitapında, Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’da yaşayan bir zümreyi ve bu zümre içindeki insanların ilişkilerini anlatarak, ahlak ve toplum değerlerini sorgular.

Yazarın İstanbul’u Sodom ve Gomore’ye benzetmesindeki asıl sebep, İnsanların toplumsal değerlerden tamamen kopuk şekilde, inanılmaz seviyesiz şekillerde yaşamaları, ülkeleri hakkında en ufak bir iyi niyet beslememeleri ve bunda hiçbir beis görmemeleridir.

2017 yılında memleketimin insanının ahvali, tıpkı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun romanında betimlediği Kurtuluş Savaşı İstanbul’unun yansıması gibi.

Değerler; sözelleşmiş, kutsallar; pazar malına dönüşmüş, ilişkiler; çürümüş, akıl; başka bir galaksiye göçmüş, para; tanrılaşmış, vicdan; cüzdanlaşmış, aile; çözülmüş, hukuk; güçlünün silahı olmuş, güven; ben burda yokum demiş, seviyesiz ve çarpık yaşam; doğallaşmış, vatan toprağı; yağma, rant aracı haline gelmiş.

Vah ki vah…

Geceleri uykumu kaçıran, her geçen gün karamsarlığımı arttıran, büyük felaketlerin eşiğine gelip dayandığımız bu hali, yazıya dökmek çok zormuş, en iyisi bu mevzuyu burda kesiyim…

Paylaş
Önceki İçerikOkulların hijyen timleri görev başında
Sonraki İçerikAK Parti gergin, CHP hazır değil!
Gürcan Dağdaş

54. Cumhuriyet Hükümeti’nde Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde, MHP’den Kars Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23’üncü dönem üyesi oldu. Aralık 2013 yılında, MHP’den istifa etti. Toplumsal Çözülme, Kağıda Düşenler, Düşünceye Davet ve Fetret Dönemi Yazıları ismiyle yayınlanmış, dört kitabı var.