Sodom ve Gomora, Eski Ahittin Tekvin Kitabında sözü edilen günahkar kentler, Tekvin’de “işledikleri günahlardan ötürü gökyüzünden yağan ateşle yok edildiği” anlatılır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu; Sodom ve Gomora isimli kitapında, Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’da yaşayan bir zümreyi ve bu zümre içindeki insanların ilişkilerini anlatarak, ahlak ve toplum değerlerini sorgular.

Yazarın İstanbul’u Sodom ve Gomore’ye benzetmesindeki asıl sebep, İnsanların toplumsal değerlerden tamamen kopuk şekilde, inanılmaz seviyesiz şekillerde yaşamaları, ülkeleri hakkında en ufak bir iyi niyet beslememeleri ve bunda hiçbir beis görmemeleridir.

2017 yılında memleketimin insanının ahvali, tıpkı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun romanında betimlediği Kurtuluş Savaşı İstanbul’unun yansıması gibi.

Değerler; sözelleşmiş, kutsallar; pazar malına dönüşmüş, ilişkiler; çürümüş, akıl; başka bir galaksiye göçmüş, para; tanrılaşmış, vicdan; cüzdanlaşmış, aile; çözülmüş, hukuk; güçlünün silahı olmuş, güven; ben burda yokum demiş, seviyesiz ve çarpık yaşam; doğallaşmış, vatan toprağı; yağma, rant aracı haline gelmiş.

Vah ki vah…

Geceleri uykumu kaçıran, her geçen gün karamsarlığımı arttıran, büyük felaketlerin eşiğine gelip dayandığımız bu hali, yazıya dökmek çok zormuş, en iyisi bu mevzuyu burda kesiyim…