CHP’nin milletvekili aday listesini incelerken bir isim dikkatimi çekiyor:
Zeynep Altıok Akatlı…
İzmir 2. Bölge’de, yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun ön seçime katıldığı yerde liste başı.
Kılıçdaroğlu’nun, kontenjan adayı olarak kendisinin üstüne yazdığı bu ismi yakından tanımakta yarar var.
Tam bir çetin ceviz o.
Önümüzdeki dönem Meclis’inde adını çok duyacağımızı sanıyorum.
Sosyal antropoloji eğitimi gördü. Çeşitli dergilerde denemeler yazdı, kitap editörlüğü yaptı, reklam sektöründe çalıştı. “Gölgesi Yıldız Dolu” ve “Yıldız İzi” kitaplarının yazarı.
1993’deki Sivas katliamında babası şair Metin Altıok’u kaybedince olayın faillerinin yakalanıp yargılanması için başlattığı mücadeleyi hâlâ kararlılıkla sürdürüyor.
2011 yılında bir vakıf üniversitesinde çalışıyordu, katliamı lanetleyen bir yazısı nedeniyle işten kovuldu.
O yazısında devlet yöneticilerine şöyle seslenmişti:
“Siz ki Cumhuriyet tarihinin en insafsız ayaklanmalarından birinin temelinde yatan ortaçağ zihniyetine göz yumdunuz, siz ki bu katliamın ardından adil bir hukuk süreci işletmediniz, elebaşlarının, örgüt liderlerinin peşine düşmediniz, siz ki sözde aranan firari sanıkların sınırlarımız içinde evlenmesine, askerlik yapmasına, ehliyet almasına olanak sağladınız, siz ki bir insanlık suçunu zaman aşımı ile yüzyüze bırakacak altyapıyı sağladınız, Sivas katliamının ardında kalan karanlıkları aydınlatmadınız! Sizin hiç babanız yandı mı?”
Aynı yazıda medyaya da şu çağrıda bulunmuştu:
“Sivas katliamı sanıklarının avukatlarından kaçının milletvekili olduğunun bilançosuna dikkat çekin. Neden mağdur avukatlarının böylesi kariyer patlamaları yapmadıklarını düşündürün. Ve son olarak lütfen her yıl sadece 2 Temmuz’dan bir gün önce arayıp duygularımızı sormayın. Bizim duygularımızı tahmin etmek hiç zor değil. Etkili haber için gözyaşlarımızın, acılarımızın peşinden koşmayın, gerçekleri yazın, yalnızlığımızı, çaresizliğimizi yazın. Sizin bizim duygularımıza değil, bizim sizlerin ve toplumun duygularına ihtiyacı var. Bunu unutmayın! Son Söz: Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm; içimde cesetler ve daha ölmemişler var.”
Yeni Meclis’te çalışmalarını dikkatle izleyeceğim bir milletvekili olacak Zeynep Altıok Akatlı.