Türkiye’den gelen hep üzücü haberlere alışmıştık. Dün gece Fransa’da yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için kendi sahamızda İzlanda’yı uzatmaların son dakikasında Selçuk’un attığı nefis gol ile ulusalca ayağa kalkmamız, her şeye rağmen kenetlenmek ne güzel bir duygu idi.

Bu sevinç dalgası bir anda tüm Türkiye’yi, dünyanın değişik yerlerine göç etmiş Türkleri ayağa kaldırdı. Özellikle maçın oynandığı stadyumda, evlerde, topluca bakılan kahvehaneler, dernek lokallerinde herkesi sarmaş dolaş etti. Bir saniye de olsa, Türkiye’de son yaşanan acıları, vahşetleri unutturmaları adına anlamlı bir galibiyete imza attılar. O nedenle millilerimize buradan teşekkür ediyorum.

İşte bu spor müsabakalarında insanların, ulusça bir araya gelip kaynaşmaları, aynı hedef için kalplerinin çarpması kadar güzel bir duygu yok. Bu arenalarda bunu çok iyi başarıyoruz da, neden siyasette bunu başaramıyoruz, bunu anlamak mümkün değil. Örneğin İsveç’e Türkiye’den göç etmiş etnik kimliği farklı, Türk, Kürt, Süryani, Laz, Arap, Türkmen, Azeri, Ermeni, inanın hepsi bu sevinci ortak paylaştılar. İnanın, bunlar sadece yazı için yazılmış süslü düşünceler değil, yaşanmışlar.

KALPLERİMİZ TÜRKİYE İÇİN ATTI

Türkiye’de İstanbul’da doğma büyüme Samatya’lıyım. Bana göre çok bu güzel bu yerleşim yerinde Ermeniler ve Rumlar ağırlıklı yaşıyordu. Tabi ki sokaktaki arkadaşlarımızda doğal olarak bu insanlardan oluşuyordu. Hepimiz, kardeşçe, dostça, arkadaşça yaşardık. O zaman da Türk Milli Futbol Takımımız oynardı, maçlara birlikte izliyorduk ve birbirimizi kucaklıyor ve seviniyorduk. Sona mahalle maçlarına çıkıp, bu etki ile milli takımda oynayan futbolcu abilerimizin isimleri ile anılıyorduk. Kimse bundan rahatsızlık duymuyordu. Dün böyleydi de bugün niye değişsin. O nedenle dün akşam Türkiye-İzlanda Milli Futbol takımlarının maçını izlerken, Türkiye’de doğmuş büyümüş, kalbi Türkiye için çarpan milyonlarca insan Türk’ü ile Kürt’ü Ermeni’si ile ayağa fırladık, bir bimize sarıldık ve sevindik. İnsanoğlunun doğasında birlikte olmak ve sevinmek vardır. O anda her şeyden arınmıştır. Kimsenin etkisinde değildir.

SİYASİ LİDERLER DE  BİRLİKTE MİLLİ MAÇA BAKSINLAR

O nedenle özellikle bir araya gelmeyen bizim siyasi parti liderlerine buradan naçizane bir çağrım var. Gelin bir gün sizlerde böyle anlamlı galibiyetlerin alınacağı, ortak milli duyguların, sevinçlerin yaşanacağı maçlarda bir araya gelin maç seyredin. Sizde bizler gibi atılan bir golden sonra birbirinize sarılan, birbirinizi kucaklayın da aranızdaki buzlar erisin. Milli bir ahenk ile ülke siyasetine sarılın. Ötekinin, siyah dediğine, beyaz demekten vazgeçin. Bu ülkenin insanlar gerçekten bunu istiyor. Dün akşam Konya’daki Torku Arena stadyumundaki Türkiye- İzlanda milli maçını evimdeki televizyondan seyrederken, hem maça baktım, hem de bunları düşündüm. Her hastalığın bir ilacı vardır. Önemli olan bu ilacı bulmak ve iyi niyeti elden bırakmamak. Bu dünyanın kimseye kalmadığını herkes biliyor. O zaman bu hırs, bu öfke niye. Gelin hep beraber, bu ülke insanları için seçimlere gün sayarken, kenetlenip güzel bir Türkiye için kolları sıvayalım.