Başbakan Binali Yıldırım da, Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek “Bugün, 15 Temmuz’da yaşadığımız ve ülkemizi derinden sarsan darbe kalkışmasının sonuçları hakkında kendisine bilgi verdim ve tabi darbe ile ilgili müdahaleler yapılmış, olay kontrol altına alınmıştır. Siyasi irade galip gelmiştir, demokrasi kazanmıştır.

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından, Başbakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu ortak açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçti.

-KILIÇDAROĞLU: “ENDİŞELERİMİ SAYIN BAŞBAKAN’A AKTARDIM”-

İlk olarak konuşan Kılıçdaroğlu, “Hukuk devleti olduğumuzu asla unutmamalıyız, herşeyi ve her olayı hukuk için yapmalı ve geliştirmeliyiz” derken, bazı endişeleri olduğunu ve bu endişelerini Başbakan Yıldırım’a aktardığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, erler konusundaki hassasiyetini dile getirirken, “Özellikle sadece emir dinleyen er ve erbaşlara yönelik bu şiddet olaylarının doğru olmadığını, bunların da soruşturulması gerektiğini ifade ettim. Toplumdaki gerginliği elbirliği ile, birlikte gidermek bizim görevimiz. Toplum ciddi bir travma yaşadı. Süratle normalleşmemiz ve kendi alanlarımıza dönmemiz gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’a verdiği bilgiler nedeniyle de teşekkür etti.

-YILDIRIM: “GÖSTERDİĞİ BASİRET, BİRLİK, BERABERLİK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”-

Başbakan Binali Yıldırım da, Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek başladığı açıklamasında, şunları kaydetti:

“Bugün, 15 Temmuz’da yaşadığımız ve ülkemizi derinden sarsan darbe kalkışmasının sonuçları hakkında kendisine bilgi verdim ve tabi darbe ile ilgili müdahaleler yapılmış, olay kontrol altına alınmıştır. Siyasi irade galip gelmiştir, demokrasi kazanmıştır.

İşin başından beri kendisinin ana muhalefet partisi olarak gösterdiği basiret, birlik, beraberlik konusundaki desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Aynı şekilde diğer siyasi partilerde de aynı anlayışı gördük. Bu bizim, bu alçakça girişimi bertaraf etmekte ve halkın meydanlara inmesiyle birlikte işimizi kolaylaştırdı.

-“HUKUK İÇERİSİNDE KALARAK İŞLER YOLUNA KONULACAK”-

İş burada bitmiyor. Sayın Genel Başkanın ifade ettiği gibi bundan sonra daha dikkatli olmamız lazım. Bu işler halledilirken durumdan vazife çıkaran provokatörler her zaman mümkündür. Bunlara fırsat vermemiz gerekiyor. Bu işlere tevessül edenlere de gereken cevabı anında vermemiz lazım. Bir yanlış başka bir yanlışla düzeltilemez. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konulacak. Yanlış yapanlar, Türk adaletine teslim edilecek ondan sonra adalet gereğini yapacak.

Hiç kimse fiziki ve şiddetle karşılık vermek, intikam almak gibi bir durum içerisinde olamaz. Hukuk devletinde asla böyle bir şey kabul edilemez. Sayın Genel Başkanın üzerinde durduğu bir takım görüntülerin, sosyal medyada yayınlanması konusunda da hassasiyetimiz had safhadadır ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Bundan böyle de görevlerini yaparken bu gibi hukuk dışında hareket eden olursa en şiddetli şekilde üzerlerine gidilecektir. Bugün birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. Kardeşlik söylemini daha da geliştirmeye ihtiyacımız var. 15 Temmuz demokrasimizin bayram günüdür, ülkemiz büyük bir badireden geçmiştir. Sonunda yine millet kazanmıştır. Ben bir kez daha ana muhalefet partisi genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bu süreçte, ülke adına millet adına gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum.”