CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun Mısır Ortadoğu Haber Ajansı’nın sorularına verdiği yanıtlar paylaşıldı. Kılıçdaroğlu, Mısır eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idam kararıyla ilgili, siyasal idamların doğru olmadığına inandıklarını vurguladı.
-“İDAM GİBİ GERİ DÖNÜLMEZ BİR SÜREÇ TOPLUMDA DERİN TRAVMALAR YARATIYOR”-
Kılıçdaroğlu, “Özellikle Mısır’ı yöneten saygıdeğer yöneticiler, saygıdeğer Mısır halkı bizim tarihimize baktığında bu gerçeği görecektir. Biz 1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam ettik. 1971 yılında yine bir askeri darbe sonucu Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idam ettik. 1980 askeri darbesinden sonra çok sayıda gencimizi idam ettik. Bugün geriye dönüp baktığımızda o dönem idam ettiklerimiz için bugün havaalanları yapıyoruz, onların isimlerini veriyoruz. Dolayısıyla o derin travmalardan isimleri vererek kendimizi bir anlamda aklamaya çalışıyoruz. Siyasal idamların toplumda yarattığı böyle bir derin travma var. Bunların dışına çıkmak gerekiyor artık” değerlendirmesinde bulundu.
Siyasilerin yanlış yapabileceğini, yasaları ihlal edebileceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunlar demokratik süreç içinde, hukukun üstünlüğü çerçevesinde cezalandırılabilirler, affedilebilirler. Sonuçta bağımsız yargı buna karar verir ama idam gibi geri dönülmez bir süreç toplumda derin travmalar yaratıyor” dedi.
-“IŞİD’E SİLAH GÖNDERİLDİĞİ YÖNÜNDE ÇOK GÜÇLÜ DELİLLER VE DUYUMLAR VAR”-
Kılıçdaroğlu “IŞİD’e direk olmasa bile silah gibi destek verildiğine inanıyor musunuz?” sorusu üzerine, MİT tırlarında silahların olduğuna yönelik mahkemelerde görülen dosyaların olduğunu ancak dosyalara gizlilik kararı konduğu için kamuoyuyla paylaşılamadığını belirtti.
Ancak Türkiye üzerinden oradaki radikal gruplara silah gönderildiği yönünde çok güçlü deliller ve duyumların olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunu aslında bütün dünya biliyor. CHP olarak biz buna karşı çıkıyoruz. Hiçbir ülkenin iç işine doğrudan müdahaleyi asla tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz. Çünkü biz Ortadoğu’da barışın ve huzurun olmasını istiyoruz. Kavga olmasın istiyoruz. Oradaki bir kavga, bir yangın bize de sıçrayacaktır. Nitekim Reyhanlı’da 53 yurttaşımız hayatını kaybetti. Cilvegözü’nde insanlarımız yine patlayan bombalarla hayatlarını kaybettiler. O nedenle mevcut hükümeti olabildiğince eleştiriyoruz. Bu tür davranışlardan uzak durmasını istiyoruz. Ortadoğu’ya barış gelmeli ve buna da Türkiye en büyük katkıyı yapmalıdır diyoruz” dedi.
“Mısır halkının gururunu inciten sözler duyuyoruz hep Türkiye’den, ayrıca Müslüman kardeşlerin liderleri çoğu şu an İstanbul’da. Bu konuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?” denmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, “Bir ülkenin iç işine doğrudan müdahale etmek, orada bir siyasal partiyi destekleyip diğer siyasal partiyi düşman ilan etmek elbette ki doğal olarak Mısır halkının tepsini çekecektir” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI