Bugün Türkiye’de siyasette boşluk var. Ayrıca lider boşluğu da söz konusu. Zaten aslında bunlar ikisi birbirine bağlı, birbirinden ayrılmaz olgular. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda bu zaten. Sorun yani boşluk tek başına siyasette değil aynı zamanda liderlerde.

SUAT ÖZER: Neden parti kurmak gereği duydunuz. Sizce siyasette bir boşluk mu var.?
AHMET EYÜP ÖZGÜÇ: Şuan Türkiye’de siyaset yapmak, parti kurmak hiçte kolay alınacak bir karar değil. Zira Türkiye’de siyaset baskı altında. Ancak parti kurmak, siyaset yapmak görevini bize kamuoyu verdi. Siyaset yapmanın çok zor olduğu günümüzde biz bu cesareti halkımızdan aldık. Boşluğu doldurmak, duyulan ihtiyacı gidermek için bu siyasi oluşumu başlattık ve partimizi kurduk. Bugün Türkiye’de siyasette boşluk var. Ayrıca lider boşluğu da söz konusu. Zaten aslında bunlar ikisi birbirine bağlı, birbirinden ayrılmaz olgular. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda bu zaten. Sorun yani boşluk tek başına siyasette değil aynı zamanda liderlerde.
SUAT ÖZER: İktidarı ya da muhalefeti ile mevcut partiler için neler söylemek istersiniz. ?
AHMET EYÜP ÖZGÜÇ: Bugün AKP yani iktidar partisi muhalefet ve eleştiri kabul etmeyen bir siyasi hareket. AKP iktidarı kaybedemeyecek kadar çok fazla kirli hadiselere, olaylara ve ilişkilere bulaşmış vaziyette. Hal, durum böyle olunca her hangi bir partinin muhalefetini, eleştirisini ve varlığını kabul etmiyor. Böyle bir siyasi hareketin ortaya çıkmasına da tahammül edemiyor. Türkiye’de sadece iktidarda değil muhalefette de sorun var. Parlamentoda gurubu bulunan siyasi partilerin de üzerine düşeni yaptığını söyleyemeyiz. Türkiye bu sorunu yaşıyor. Ama doğal mecrasında yeni bir siyasi liderin , siyasi hareketin ortaya çıkmasına müsaade etmiyor. Nedeni siyasetin üstünde çok ciddi bir baskı var. Siyasetin kendi unsurları var. Kadro hareketi, finansman ya da basın yoluyla kamuoyunu bilgilendirmek gibi.Bugün için bunları özgürce yapmanız söz konusu değil. Siyasi sorunun başaktörü iktidarsa, muhalefette sorunun aktörlerinden biridir.
SUAT ÖZER: Vatandaşa kurduğunuz parti, yaptığınız siyaset ile ilgili ulaşmada bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Yani sesinizi duyurabiliyor musunuz.?
AHMET EYÜP ÖZGÜÇ: Bakın söylediğim gibi, bugün Türkiye’de siyaset ciddi bir baskı altında. Örnek olarak medyanın durumu ile ilgili bir şey söylemek istiyorum. Basın Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde bu kadar ciddi baskı altına alınmamıştı. Bu baskı yüzünden yeni bir siyasi hareket sesini kamuoyuna yeteri kadar duyuramıyor. İş adamları ciddi manada baskı altında. AKP sayesinde büyük mağduriyet yaşamaktalar. Denetimler ve soruşturmalar ile tehdit edilerek özgürce yeni bir siyasi hareketi desteklemeleri engellenmektedir. Çekincelerle dolu bu yaşananlar adeta bir korku sendromudur. Kadro hareketi olarak bakarsanız,bu dönem insanlar risk alıp teşkilatlarınızda cesaretle gerçek siyaset yapmak istiyor, fakat önüne çıkan ciddi engellemeler ve baskılar sonucu kadro hareketlerinde de sıkıntı yaşanmaktadır. Oysaki siyasette yeni yüzler, yeni fikirler, farklı görüşler geliştirmek gerekli. Bunu adeta doğal ortamı bozulmuş ormana müdahale etmek gibi düşünün. Doğalığını yitiren toprağın daha verimli hale gelmesi için toprağın yenilenmesine benziyor. Birileri siyasi toprağın bilerek zehirlenmesini istiyor.
SUAT ÖZER: Tüm bu söyledikleriniz yapılması zor olmasa da, biz bunu yaptık ve devam edeceğiz mesajını kapsıyor. Aldığınız olumlu ve olumsuz tepkilerden de kısaca bahseder misiniz.?
AHMET EYÜP ÖZGÜÇ: Bana göre yaptığımız en doğru şey siyaset yapma cesareti göstermemiz. Şu an Türkiye sistem kargaşası ile karşı karşıya getirildi. Bu yüzden yeni bir siyasi harekete gerek vardı. Biz bu boşluğu doldurmak, duyulan ihtiyacı gidermek için bu siyasi oluşumu başlattık . Bütün bu olumsuzluklara ve baskılara rağmen yolumuza sonuna kadar devam edeceğiz. Son seçimlerde aldığımız oy AKP’yi telaşlandırmış olmalı ki Yüksek Seçim Kuruluna Amblemimiz ile ilgili şikâyette bulunmuşlar. Bu bile tek başına başlattığımız siyasi hareketin boş olmadığını gösteriyor. Siyasi partimize duyulan ilgi her geçen gün artış gösteriyor. Ben başta vatandaşıma, birlikte mücadele verdiğim arkadaşlarıma ve kendime olan inancım ve güvenimle bu siyasi hareketi sürdüreceğim. Bu yüzden 2012 yılının mayıs ayında üstelik , AKP iktidarında başbakanlıktaki üst düzey bürokratlık görevimden istifa ederek ayrıldım.