11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ak Parti’den milletvekili adayı olup yeniden aktif siyasete dönmesi tartışılıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gül’ün aday olmasından memnun olacağını söyledi, Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Gül’ün Meclis Başkanlığı dahil her görevi layıkıyla yapabileceğini belirtti, kendisine adaylık davetinde bulundu.
Bana kalırsa Gül’ün aktif siyasete dönmesi yanlış olur.
Atatürk’ten Gül’e kadar 11 Cumhurbaşkanından sadece İsmet İnönü, Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra aktif siyaset içinde yer aldı, bir dönem Başbakanlık yaptı ve siyasi hayatı genel başkanlık yarışında Bülent Ecevit’e yenilip CHP’den istifa etmesiyle sona erdi.
Cumhurbaşkanlığı her ülkede olduğu gibi bizde de en önemli ve en onurlu görevdir. Bu görevin ardından siyasetin labirentlerine dalmak, günlük polemikler ve kavgalar içinde yıpranmak doğru değildir.
++
Gül, AKP’nin kurucularından biridir, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık görevlerinde de bulunmuştur.
Şimdi köşesine çekilmesi ve iktidarın da, muhalefetin de tecrübelerinden yararlanacağı, uyarılarına, önerilerine dikkat edeceği akil bir adam olarak varlığını sürdürmesi gerekir.
Cumhurbaşkanlığı yapmış birini bundan sonra Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık dahil hiçbir makam tatmin etmez.
Diğer yandan Gül’ün 65 yaşında olduğunu, yani kanunlara göre memurların zorunlu emeklilik yaşına geldiğini de unutmamak gerekir.
++
Peki, Gül milletvekilliğine adaylığını koyup seçilirse ne olur?
Bunun Gül’e olduğu gibi Ak Parti’ye de yarar sağlamayacağı açıktır.
Muhalefet partileri Gül’ü Erdoğan ve Davutoğlu’na rakip olarak göstermek isteyecektir. Ayrıca Ak Parti içinde oluşabilecek muhalif hareket de kendilerine doğal lider olarak Gül’ü seçecek, onun etrafında buluşmaya çalışacaktır. Dolayısıyla Gül, Ak Parti’de huzurun ve bütünleşmenin değil, kavganın ve bölünmenin bir unsuru olarak yer alacaktır.
++
Benim tanıdığım Gül şu aşamada aktif siyasete dönmek istemez. Ancak ortada Hayrünnisa Gül faktörünün olduğunu da hatırda tutmalıyız.
Tutkulu karakterini Gül’ün Cumhurbaşkanlığına yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği tartışmaları nedeniyle ortaya koyup “İntifadayı başlatıyorum” diyen Hayrünnisa Gül’ün eşini aktif siyasete girmesi için bir hayli zorladığını düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...