Seçim vaatleri çığırından çıkmaya başladı. Parti liderleri, asgari ücret ve emekli maaşı gibi konularda durmadan fahiş rakamlar seslendiriyor.
“Asgari ücret müzayedesi” bin lira ile açılmıştı, bin beş yüz, bin yedi yüz elli, hatta beş bin lira veren bile oldu.
“Emekli maaşları müzayedesi”nde açık artırma şimdilik iki maaş ikramiye düzeyine yükseldi. 7 Haziran’a kadar bu rakam artarsa şaşmamak gerek.
++
Eski seçim kampanyaları sırasında çizilmiş harika bir karikatür hatırlıyorum.
Bir lider, önündeki kalabalığa, iktidar oldukları takdirde maaşlara yüzde yüz zam yapılacağını, herkese ev, otomobil, yazlık konut verileceğini, borçların silineceğini söylüyor.
Az ilerdeki kürsüde konuşan lider ise, seçmenlerine büyük bir coşku ile söz veriyor:
“O parti başkanının söyledikleri de bir şey mi? Biz iktidar olunca Dr. Oetker’i doçent yapacağız, doçent!”
(Dr. Oetker’in hazır çorba, kek unu gibi çeşitli gıda ürünleri üreten İzmir kökenli bir firmanın adı olduğunu biliyorsunuz sanırım.)
Acaba parti liderlerimiz bu seçimde Dr. Oetker için yine bir iyilik düşünüyorlar mı? Örneğin önümüzdeki günlerde biri Dr. Oetker’i profesör, bir diğeri ordinaryüs profesör yapmak ister mi?
++
Komşumuz Yunanistan 2011’de ciddi bir ekonomik kriz içine girdi. Fabrikalar, iş yerleri battı, binlerce kişi işsiz kaldı, devlet maaşları ödeyemez noktaya gelip IMF ve Avrupa Birliği’nden yardım istedi, bazı adaları satışa çıkardı. Kimi aileler bakamadıkları çocuklarını bakımevlerine terk etti.
Söz konusu krizin arkasında ekonominin iyi yönetilmemesi, yani özelleştirmelerde gecikme, aşırı istihdam, çalışanlar ile emeklilere verilen yüksek ücretler ve sosyal haklar, çalışma günlerinin ve saatlerinin azlığı, uzun tatiller vardı.
Bizde de DYP lideri Süleyman Demirel, kadınlara otuzlu, erkeklere kırklı yaşlarda emeklilik vaat edip iktidara gelmiş ve verdiği sözü tutmuştu. Ama genç yaşta milyonlarca kişinin emekli olmasının ülkeye faturası çok ağır oldu, yaşanan ağır kriz sonucunda Ak Parti 2002 seçimiyle iktidara oturdu.
++
Seçmenlerin vaatleri akıl süzgecinden geçirmesi gerekir.
Zira, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olunabilir.