Siyaset kulisinin seçim senaryosu

0
68

Genel seçimine aylar kala bir yandan milletvekili olmak için yoğun kulis sürerken bir yandan da seçim ittifakları gündeme geliyor. Son günlerde Meclis kulislerinde konuşulmaya başlanılan seçim senaryosu AK Parti ile HDP hakkında.
Son Genel seçimlere bağımsız olarak katıltılıp seçildikten sonra Meclis’ te Parti çatısı altında Grup kurarak siyaset yapan Milletvekilleri Haziran 2015 seçimlerine HDP çatısı altında katılma kararı aldılar.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ ın” %6 oy alabilirler” dedi. HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “ % 10 barajını aşacağız. Arınç’ın hevesini kursağında bırakacağız” diye hemen yanıtladı.
İşte bu diyaloglar sürerken Başkent siyasi kulislerinde AK Parti ile HDP arasındaki işbirliği senaryosu konuşulmaya başlandı.
Senaryo şöyle: HDP % 10 barajına rağmen milletvekili adaylarını bağımsızlardan seçtirmek yerine parti adayı şeklinde göstererek HDP adına seçime katılacaklarını açıkladı.
İşte bu planın AK Parti ile anlaşarak yapıldığı ve HDP’ nin % 10 barajını aşamaması durumunda bölgenin 2. Partisi durumunda olduğu için özellikle Güneydoğu’ da oyların % 90’ nın AK Partiye kayacağı iddia ediliyor.
Bu durumda da AK Parti milletvekili çoğunluğunu elde ederek Başkanlık sistemi için Anayasa’ yı değişikliğini yapacak.
İşte size son siyasi senaryo…
İster inanın ister inanmayın seçim sonrası gerçek ortaya çıkacak.

Paylaş
Önceki İçerikSoğuktan göl buz tuttu
Sonraki İçerikCumartesi nöbeti kabul edilemez
Orhan Uğuroğlu

1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981’de Haldun Simavi’nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990’dan 2005’e kadar Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star’da, 2014 Ekim’den beri Sonsöz’de…