Toplumun en seçkin insanlarının ülkeyi yönetmek için birbirleriyle yaptıkları yarıştır siyaset.
Oysa meydanlara bakınca çok değişik bir tabloyla karşılaşıyoruz.
Ülkeyi yönetmeye talip olanlar birbirlerini “Alçak, namussuz, hain, hırsız, rüşvetçi, talancı, sapkın, soyguncu, iblis, zübük, şaklaban, ayarı bozuk, şaftı kaymış, edepsiz” olmakla suçluyor.
Şu sözler, bir liderin meydan konuşmasından aynen alındı:
“Seçim, hırsız, soyguncu, talancılarla halkçı dürüst siyaset arasında olacak. Onlar Elazığ’dan geçtiler ya, herkes malını mülkünü bir kontrol etsin. Eksik var mı, yok mu? Devletin malını kudurana kadar yesinler.”
Bir diğer lider ise şunları söyledi meydanda:
“Bunlar rüşvet ve yolsuzluk batağına saplanan günahkarlardır. Ayakkabı kutularını sizden çaldıkları ile doldurmuşlar, yatak odalarını sizden aşırdıkları ile taşırmışlardır. Hanedanlık kurarak zalimliğin sultasını sürüyorlar.”
++
Siyasetin seviyesini düşürmemek gerekir.
Bakarsınız, birbirlerini alçaklıkla, namussuzlukla, hırsızlıkla suçlayanlar seçimden çıkan sonuca göre koalisyon için pazarlık yapmak zorunda kalabilir, aynı hükümette yer alabilir.
Tek parti iktidara gelse bile karşılıklı hakaret edenler Meclis’te yan yana oturmayacaklar mı, törenlerde bir araya gelmeyecekler mi?
++
İngiltere’deki seçim kampanyasını çeşitli haber kaynaklarından izlemeye çalıştım.
Liderler iktidar olduklarında yapacaklarını anlatıyorlardı genellikle. Birbirlerini hırsızlıkla, rüşvet almakla, hainlikle, soygunculukla, iblislikle suçlayan yoktu.
Seçim sonunda bir parti tek başına iktidar olurken muhalefette kalan üç partinin lideri başarısız olduklarını belirterek istifa etti, sessizce köşelerine çekildi.
Bizde de böyle bir siyaset anlayışına ihtiyaç var.
++
Küfre varan hakaretler savurmak siyasette başarının ölçüsü olsaydı mahalle kabadayıları parti liderliklerini herhalde kimseye bırakmazdı.

FACEBOOK YORUMLARI