Çok kritik noktalarda yaptığı vahim hatalar Devlet Bahçeli’ye pahalıya patladı.

Geçen yıl 7 Haziran seçiminde sandıktan koalisyon çıkmıştı. MHP 80 milletvekiliyle Meclis’in üçüncü partisiydi. Bahçeli, Ak Parti’yle koalisyona olumlu baksaydı bugün Başbakan Yardımcısıydı. Hükümette en az 6 MHP’li bakan olacaktı. Ve hiç kimse olağanüstü kongre isteyemeyecek, genel başkanlık tartışması açamayacaktı.
Anlaşılmaz bir tavırla hükümete girmeyi reddeden Bahçeli ülkenin yeniden seçime gitmesinin yolunu açtı ve sonuçta Ak Parti tek başına iktidara geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küllenmeye başlayan başkanlık hayalleri de böylece yeniden alevlendi.
Bugün geldiğimiz noktada Bahçeli’nin genel başkanlığını koruması mucizelere bağlı. 10 Temmuz’da yerini muhtemelen Meral Akşener’e bırakmak zorunda kalacak.
++
Siyaset iktidar olmak için yapılır.
Ayağınıza kadar gelen iktidar fırsatını elinizin tersiyle iterseniz bir zamanlar size gönülden bağlı olanlar, “Yeter artık, bu böyle gitmez” deyiverir.
++
Bahçeli bir diğer akıl almaz siyasi hatayı 2002 yılında DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetini bozup erken seçime gidilmesine önayak olmasıyla yapmıştı.
Büyük ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir dönemde erken seçime gidilince hükümeti oluşturan üç parti de Meclis dışında kaldı ve bunun sonucu Ak Parti yüzde 34 oyla tek başına iktidar oldu.
MHP tabanı bu hatayı hoşgörüyle karşıladı ama unutmadı. Bahçeli benzer bir hatayı 2015’te yapınca da yolların ayrılma zamanı geldiğini anladı.
++
10 Temmuz’daki genel başkan değişimi MHP’ye yeni bir ruh, yeni bir heyecan getirecektir.
Yeni genel başkanın akıllı ve tutarlı hamlelerde bulunması, ülkeyi yönetebilecek donanımda olduğunu göstermesi halinde 2019 seçiminde Ak Parti’nin bir hayli zorlanacağı kesindir.
MHP’deki değişim rüzgarı Beştepe’de de kendini hissettirebilir ve soğuk algınlıklarına yol açabilir.

FACEBOOK YORUMLARI