Türkiye’de sivil havacılığın ayrılmaz parçası yer hizmetlerinin öncüsü Ali Cavit Çelebioğlu’nun adı Erzincan Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’na verildi.

Sivil Havacılık Okulunun adı Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksek Okulu olarak değiştirildi.

Çelebi Hava Servisi‘nin kurucusu Ali Cavit Çelebioğlu, 1926 yılında Balıkesir-Gönen’de dünyaya geldi.

İlk ve ortaokul eğitimlerini takiben Astsubay Meslek Okulu’na kaydını yaptıran Ali Cavit Çelebioğlu, burada ileride tüm yaşamını adayacağı sivil havacılık’la tanıştı. 1945 tarihinde usta bir pilot olarak mezun oldu ve Hava Kuvvetleri’nde göreve başladı.

Hava Kuvvetleri’nde görev yaptığı dönem içinde yer hizmetlerinin uçmak kadar önemli olduğunun farkına varan Çelebioğlu’nun Almanya ve Amerika’da aldığı eğitimler de bu düşüncesini pekiştirdi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine devam eden Ali Cavit Çelebioğlu, aynı zamanda özel sektörde de çalışmaya başlar. Pan Amerikan Hava Yollarında çalışırken kendi şirketini kurma fikrini geliştirirken yapacağı işin mutlaka havacılıkla ilgili olması gerektiğine karar verdi.

1 Şubat 1958’de Ankara’da Çelebi Hava Servisi’ni kurdu.

Bir merdiven ve beş işçi ile o günün şartlarında olanaksızı başaran Çelebioğlu. Bugün en güncel teknolojiye sahip ekipmanı. Binlerce çalışanıyla dünya çapında bir kurum olan Çelebi Grubu’nun temellerini attı.

Ali Cavit Çelebioğlu, havacılıkta yer hizmetlerinin önemini herkesten önce kavrayan, ülkemizde bu sektörün oluşmasına ve gelişmesine öncülük eden lider bir kişi olarak tanınıyor. Çelebioğlu 1982 yılında, erken bir yaşta hayatını kaybetti.