SİVAS’ta İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle duygu istismarı yapan dilencilerin çoğaldığını belirterek, “Sektör haline gelmiş dilencilere itibar etmeyelim” dedi.

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, makamında yaptığı açıklamada Ramazan ayının perşembe günü başlayacağını hatırlatarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl ‘Vakit iyilik vakti bu Ramazan ve her Ramazan’ temasını konu aldığını ifade etti. Bu Ramazan boyunca öğle ve teravih namazları öncesinde iyilikle ilgili vaazların verileceğini ifade eden Balkan, özellikle bu ayda sayıları artan dilenciler hakkında da uyarılarda bulundu. Ramazan ayı münasebetiyle camilerin bahçelerinde görmek istemedikleri bazı görüntülerle karşılaştıklarını söyleyen Müftü Balkan, şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımızın şunu çok iyi bilmesi gerekiyor ki şehrimizde Sosyal Yardımlaşma Vakfı’mız, Belediyemiz, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve özellikle Müftülük olarak biz ihtiyaç sahibi olan aileleri tespit etmiş durumdayız. Bu saydığımız kurum ve kuruluşlar olarak zaten gereken yardımlar yapılıyor. Bunların hiçbiri mağdur olmayacak. Dilencilik artık sektör haline gelmiş durumdadır. İnsanlarımızın dini duyguları istismar ediliyor. Bugün yakalanıp irdelendiğinde çok zengin dilenciler olduğunu görebiliyoruz. Bunu alışkanlık haline getirmişler. Burada gerek zabıtalarımızın, gerekse emniyetimizin müdahale etmeleri durumunda vatandaşlarımızdan bazen tepki de gelebiliyor. Bunu da yapmasınlar; çünkü onlar görevlerini yapıyorlar. Lütfen cami bahçelerinde mendil açanlara, sergi açanlara ve bu duyguları istismar edenlere rağbet göstermeyelim ki görevlilerimizin de işini kolaylaştırmış olalım.” (DHA)