Korkut, “Sincik’te halkın yüzde 96-97’si AK Partili”

Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut, “Sayın Cumhurbaşkanımız bir dünya lideridir bu ülkenin başında olduğu sürece ülkemiz saygın bir ülke haline gelecektir”

Korkut :Sincik her zaman demokrasiden yana olmuştur
Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut ile bu güne kadar gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projeler hakkında konuştuk. Korkut siyasete nasıl başladığını, Sincik için neler düşündüğünü gazetemize anlattı.

Siyasete nasıl başladın

Korkut: Burada halkın yüzde 96’sı yüzde 97’si AK Partili ama yerel seçimlerde durum biraz farklı daha çok aday üzerinde yoğunlaşma oluyor. Rahmetli babam AK Parti’nin kurucularından, benim öğretmen olduğum dönemlerde de ailem aktif olarak siyasetin içindeydi. Bende öğretmenliği bıraktıktan sonra aktif olarak siyaset yapmaya başladım. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin aday adayı oldum. Adaylık şahsımıza takdir edilmedi bizde seçmenlerle yaptığımız değerlendirme neticesinde Büyük Birlik Partisi’nden aday olmayı kararlaştırdık. Seçildik, seçildikten sonra da kendi yuvamıza dönmek için mücadelemize başladık. Nihayetinde tekrar başvurumuzu yaptık ve yuvamıza döndük.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ben bağımsızdım. Büyük Birlik Partisi’nden istifa etmiştim, AK Parti’ye başvurmuştum ama değerlendirme aşamasındaydı. O dönem Cumhurbaşkanımızla aktif olarak çalıştık. O zamanda yüzde 95,7 civarında Türkiye genelinde Cumhurbaşkanımıza en çok oyu veren ilçe olduk. Sonraki süreçte partiye kabulümüz oldu, Cumhurbaşkanımızın ilçeye ziyaretleri oldu. Ondan sonra ki seçimlerde de AK Parti’ye en çok oy veren ilçe olduk. Referandum oylamasında ise en fazla oy veren ikinci ilçe olduk. Katılım yüzde 91 şeklinde oldu. İlçemiz göç veren bir yer dışarıda ki seçmeni ilçemize getirmek oldukça meşakkatli bir iş.

Projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Korkut: Göreve başladığımızda Sincik’in en önemli problemi içme suyuydu. Bununla ilgili hemen çalışmalara başladık, işin yüzde 70’i bitmişken müteahhit firmayla sözleşme iptal edilmiş yarım vaziyette bekliyordu. Tekrar girişimde bulunduk 5 buçuk milyon lira bir paraya ihtiyaç oldu. Bunun 2 buçuk milyon lirasını İller Bankası hibe olarak verdi, 3 milyon lirasını da güzergâh üzerinde bulunan köylerimizi projeye dâhil ederek özel idareye yaptırdık. Toplam önceki yatırımla birlikte 10 milyon lira civarında bir yatırımla 34 km uzaktan bu ilçeye suyu akıttık. En önemli vaatlerimizden biri buydu bu suyu akıtacağız demiştik Allah’ın izniyle de başardık. 34 km uzaklıktan sarp bir araziden gelen bu suyu vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla içiyorlar.
İkinci bir husus biliyorsunuz Sincik Adıyaman’la Malatya arasında bir bölgede. Kültürel bağlarımız hem Malatya’yla hem de Adıyaman’la. Adıyaman Sincik Malatya arası yol uzunluğumuz yaklaşık 62-63 km. Minibüslerimiz her gün bu yolda sefer yapıyor. Dolayısıyla bu yolu iyileştirmemiz gerekiyordu. En büyük projelerimizden biri de buydu, bunun için uğraştık, yolu karayolları ağına aldırdık iyileştirme çalışmaları yapıldı. Şu anda da 30 milyon liralık bir ödenek ayrıldı standartlara uygun hale getirilecek.
Malatya’yla olan bağımız bu vesileyle devam edecek aynı zaman da Malatya’nın kuzeyi ve doğusu Sincik üzerinden Gaziantep otobanına bağlanması yönünde ciddi girişimlerimiz sürüyor Sayın Başbakanımızın da bakanlarımızın da bilgisi var. başkan vekilimiz Ahmet Aydın Bey’in bu konudaki girişimleri de devam ediyor. İlk etapta 30 milyon liralık bir ödenek ayrılmış ve bu gerçekleştirilecek. Türkiye’nin bir ulaşım üssü olma projesi devam ediyor 3. Havalimanı demir yolları, limanlarımızın iyileştirilmesi Türkiye’nin konumu gereği bir ulaşım üssü olması şuan ülkemizin temel politikalarımızdan birisi.

İlçenin coğrafi yapısı projelerinize engel oluyor mu?

Korkut: Bulunduğumuz konum itibariyle arazimizin sarp olması rakımımızın yüksek olması, dağlık yerleşimlerin olmasından dolayı hizmet etmek bir hayli zor. İlk etapta tüm mahallelerimizin çalışmalarını başlattık ihtiyaçlarımız nelerdir ne yapabiliriz diye. Yaklaşık olarak 7 milyon liralık bir proje bedeli ortaya çıktı. Bu projemizi dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na sunduk ve yaklaşık 4 milyon liralık bir yardım aldık. Çoğu toprak olan yollarımızın problemlerini yüzde 50 civarında çözdük yollarımızı genişlettik, altyapısıyla beraber. Bir kısmını Kültür Bakanlığı bir kısmını İl Özel İdare, bir kısmını da kendi bütçemizle gerçekleştirdik. Biz mahallelerimize yönelsek de köy yollarımızda da aynı problemler mevcut. Teşkilatlarımızla birlikte aciliyet gerektiren yerlerle alakalı bir dosya hazırlayıp Başbakanlığa sunduk oradan da 3 milyon lira destek aldık. Toplam yol ağımızla ilgili yaptığımız çalışmalar bir iki sene içerisinde sonuç verecek.
İlçemizi de yaşanabilir bir yer yapmak için farklı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla ilçe merkezimizden geçen iki derenin ıslahı için Devlet Su İşleri’yle yaptığımız görüşmeler neticesinde iki derenin ıslahına karar verildi ve 2 buçuk milyon lira civarında bir ödenekle dere ıslah çalışmalarımız başladı. Dereler ıslah ediliyor temelleri atıldı. Bu dereler ilçe merkezinden geçtiği için derelerin etrafını da yeşil alan olarak planlıyoruz. İlçemizde gene AK Parti Hükümetimiz döneminde yapılan bir hastanemiz söz konusu bizde hastane yolunda bir kavşak çalışması yaptık. Hem hastaların ve ambulansların daha rahat gelmesi hem de ulaşımın daha rahat olması için böyle bir çalışma yaptık. Bu kavşak çalışmasının da maliyeti kara yolları tarafından karşılanıyor.

Buraya üniversiteyi getirmek gibi bir projeniz var mı?

Korkut: Onunla ilgili seçimlere girmeden önce de dile getirdik. Üniversite için ilgili birimlerle görüşeceğimizi, böyle bir projeyi gerçekleştirmeyi söz vermiştik. Onunla ilgilide hem rektörümüzle meclis başkan vekilimizle milletvekillerimizle durumu değerlendiriyoruz. Üniversitenin kurula bilmesi için biliyorsunuz ki bir alt yapının da olması gerek öğrencilerin barınabileceği sosyal imkânlar sağlanması gerekli. Bu konudaki girişimlerimiz devam ediyor. Bu anlamda elimizden geleni yapacağız. İlçemizde bir değişim ve dönüşüm olabilmesi için üniversitenin gelmesi lazım.
İlçemiz dışarıya sürekli göç veren bir ilçe o anlamda burada 5 tekstil firmamız var. En büyük problemimiz burada teşviklerden faydalanmıyoruz. Bu teşviklerden faydalanabilseydik burada en azından bu firmaları tutmamız hatta yeni yeni firmalarımızın gelmesi imkânı olurdu. Bu anlamda da girişimlerimiz devam ediyor. Organize sanayi bölgesi bu teşvik kapsamına alındı. Ama bizim isteğimiz bizim gibi dezavantajlı bölgelerin böyle projelerin uygulanması ve insanların kendi yerlerinde istihdam edilmesi ve dışarı göçün engellenmesidir. İnsanların kendi memleketlerinde kalması ve çalışması büyük şehirlerimizin yükünü hafifletecek hem de bizim gibi kentlerimiz ekonomik döngü açısından yaşanılır hale gelecek. Onun haricinde ilçemiz de belirtiğimiz gibi sürekli dışarıya göç veren bir ilçe bu göçün engellenmesiyle ilgili yapılan çalışmaların en başında buraya sanayi kuruluşlarının gelmesi ve burada istihdam alanının yaratılmasıdır. Biz burada hükümet nezdinde bu girişimler de bulunuyoruz bu çalışmalara da bir netice alana kadar da devam edeceğiz.

Gençler için kültür merkezi, spor salonu yapma gibi projeleriniz var mı?

Korkut: İlçemizde spor bakanlığı öncülüğünde bir girişimiz oldu. Kapalı spor salonu yaptırdık. Şuanda hizmette bir takım kurslar orada devam ediyor. Bu arada ilçemiz de hem kaymakamlığımızın hem de Belediyemizin Kültür Bakanlığı nezdin de projeleri bulunuyor. Kültür merkezi adı altında biz iki sene içinde gençlerimizin de faydalana bileceği sosyalleşe bileceği mekânları memleketimize kazandıracağız.

15 Temmuz darbe girişiminde AK Partili bir belediye başkanı olarak o gün neler yaşadınız?

Korkut: Bu hain kalkışma uzun yıllar planlanan bir kalkışma dış güçler tarafından bir gece vakti bu milletin başına musallat edilmiş. Bir belanın göstergesiydi o gece bütün Türkiye de ki duyarlı vatandaşlar gibi bizim de Sincik imiz o gece topyekûn vatanına demokrasisine sahip çıkmak için meydana indi küçük bir ilçe olmasına rağmen bütün köylerimiz dâhil minibüs ve otobüslerle vatandaşlarımız şehir merkezine akın ettiler. Burada biz sabaha kadar bu işin nihayete erene kadar darbe girişiminin başarısız olduğunu anlayana kadar insanlar bu meydanları terk etmedi.
Bundan sonraki süreç de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda demokrasimizi korumaya devam ettik. Burada her hangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Herhangi bir kalkışmaya destek olmadı. Bu anlamda Sincik o gecede üstüne düşeni yapmıştır. Sincik zaten seçimlerde kendini gösteriyor. Devletimizin geleceği ve bekası için Sincik her zaman demokrasiden yana olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızı liderliğine inanarak ülkemizin dünya devletleri arasında saygın bir devlet olması vatandaşlarımızın saygın bir vatandaş olması ekonomisinin güçlü olmasının yolu demokrasiden geçer.

Sincik halkı daha çok hizmet yapılsın diye AK Parti ye oy vermiyor. Ülke gerçeklerini görerek Türkiye’nin durumunu hem stratejik konumunu hem de özel konumunu değerlendirerek oy kullanıyor. Halkımız AK Partinin hizmete olan aşkını bildiğinden ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinden emin olduğundan sürekli AK Partiden yana oy kullanmıştır. Vatandaşlarımız ufku geniş bütün bir çerçeveyi görecek şekilde dünyada meydana gelen değişimleri görerek ülkemizin de bu siyasal değişim içinde konumunu da bilerek oy kullanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bir dünya lideridir bu ülkenin başında olduğu sürece ülkemiz saygın bir ülke haline gelecektir.