Sincan Belediyesi, madde bağımlılığına karşı verdiği mücadeleyi eğitim seminerleriyle desteklemeye devam ediyor. Sincan Belediyesi tarafından düzenlenen “Madde Bağımlılığının Önlenmesi” konulu bilgilendirici seminerde madde bağımlılığının zararları, bağımlılıkla mücadele ve tedavi süreci anlatıldı.

Madde bağımlılığıyla mücadelesine hız kesmeden devam eden Sincan Belediyesi, Kasım ayı Kültür ve Sanat Etkinliklerine “Madde Bağımlılığının Önlenmesi” konulu programıyla başladı. Lale Konferans Salonu’nda Doç. Dr. Sinan Canan’ın sunumuyla gerçekleşen seminerde gençler madde bağımlılığına karşı uyarıldı.
Katılımcılara önemli bilgilerin verildiği seminerde Sincanlılar, “madde nedir, beyni nasıl etkiler, bireylerde yaptığı değişimler, madde kullanımına başlama nedenleri, çevresel ve kalıtsal faktörler, madde bağımlılığından kurtulma yolları” gibi konularda bilinçlendirdi. Konuşmasında madde bağımlılığının hızla yayıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Sinan Canan, sürecin ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyerek başladığını anlattı. Madde bağımlılığının bir beyin hastalığı olduğunu söyleyen Canan, “Bağımlılık geliştikten sonra, keyif amaçlı kullanım sonlanmakta ve madde kullanımı artık bir zorunluluk haline gelmektedir” dedi.
Madde kullanımına başlamanın nedenlerinden bahseden Canan, özellikle kişisel, biyolojik ve genetik özellikler ile ruhsal sarsıntının madde bağımlılığında etkili olabildiğini kaydetti. Canan, “Madde bağımlılığında etkili olan birçok faktör var. Toplumsal kabul görme ve çevresel etkiler de yine madde bağımlılığını etkilemekte” diye konuştu. Madde bağımlılığından kurtulmanın yollarını anlatan Canan, “Madde bağımlılığından kurtulmak istemek bizim bu yolda temel aldığımız en büyük kriter. Bağımlı öncelikle kendisi kurtulmayı istemeli… Bunu yapan hastalarımız yüzde 90 başarıya ulaşıyor. Ardından mutlaka bir destek alarak bu durumdan uzaklaşmalı” dedi. Canan, madde bağımlılığıyla mücadelenin koordineli bir çalışmayı gerektirdiğini vurguladı.