Türkiye’nin hayvan çeşitliliği ve kapsamı bakımından en büyük evcil hayvan parkı olma özelliğini taşıyan Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nda, orijinleri 5 ayrı kıtaya dayanan 55 türde toplam 608 evcil hayvan, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen parkta, Türkiye’de yaşayan evcil hayvanların yanı sıra Türkiye’de bulunmayan ve 5 ayrı kıtayı temsil eden evcil hayvan türlerinin bulunması da parkın cazibesini artırıyor.
Parkı gezen Ankaralılar; lama, midilli, yak, geyik, antilop, deve kuşu, sülün, tavus kuşu, Ankara kedisi, Ankara keçisi, cüce keçi, değişik türlerden köpek, ördek, kaz, kuğu, tavşan, tavuk ve horoz türlerinin yanı sıra 8 farklı saf ırktan çok sayıda köpeği de görüp tanıma fırsatını buluyor.

sincan-1
GÖKLERİN HAKİMİ, PARKIN AĞIR MİSAFİRİ-
Hayvanlar aleminde göklerin hakimi, destanlarda ise kahramanlık ve asaletin Anadolu temsilcisi “şah kartalı”, Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nı gezenlerden büyük ilgi görüyor.
Ormanlık alanda yaralı bulunan yetişkin “şah kartalı”nın ilk tedavisi Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapıldıktan sonra rehabilitasyon için Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’na getirildi. Burada özenle bakılan ve beslenen yaralı “şah kartalı”, Anadolu’da yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik bir türün temsilcisi.
Parkta kendisine tahsis edilen oldukça geniş bir mekanda rehabilitasyon çalışmasına olumlu cevap veren kartal, bakıcılarının nezaretinde uçma denemeleri yapıyor. Misafir kartal, tümüyle sağlığına kavuşmasının ardından serbest bırakılarak doğal ortamına kavuşacak.
KIZIL ŞAHİN VE BAYKUŞ DA PARKIN MİSAFİRLERİ
Ayağından yaralı olarak vatandaşlar tarafından 3 ay önce Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’na getirilen bir “kızıl şahin” de parktaki görevli veterinerler tarafından tedavi edildi. Teslim edildiğinde beslenme durumunun da çok zayıf olduğunu gören veterinerler, tedavi süreciyle birlikte yaralı şahin için özel bir beslenme programı uyguluyor.
“Kızıl şahinin” iyileştiğini, güç kazandığını belirten veterinerler, doğal yaşam ortamına salmak üzere şahinin vahşi doğada yaşamını sürdürebilecek düzeye gelmesi için gün saydıklarını ifade ediyorlar.
Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nın bir başka yırtıcı misafiri de bir baykuştu. Yine vatandaşlar tarafından park yetkililerine zayıf ve hasta bir halde bir süre önce önce teslim edilen baykuş, veterinerlerin özel çabalarıyla sağlığına kavuşturularak doğal yaşam ortamına bırakıldı.