Bugün geldiğimiz noktada insanın iyi ki, bu başarısız darbe girişimi olmuş diyeceği de gelmiyor değil. Baksanıza eski Türkiye geri de kaldı.

Gerçekten şimdi karşımızda yeni bir Türkiye var. Eskiden AK Partililer Yeni Türkiye derlerdi de bunu tasvip etmezdik. Neresi yeni Türkiye, iktidarı ile muhalefeti ile ikiye üçe dörde bölünmüş bir Türkiye yeni olur mu ya derdik. Şimdi durum pek öyle değil. Dün Anamuhalefet Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan röportajı dinledim. Eski Kılıçdaroğlu değil. Bir önceki gün ha keza MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup toplantısındaki konuşmasını dinledim. Aynı parelelde aynı doğrultuda. İşte dedim Türkiye gerçekten yeni Türkiye oldu.

TEK YAMA HDP
Tek yaması ise HDP ile bir araya gelememesi. Türkiye demokratik esaslar doğrultusunda hem de milli iradenin bu kadar konuşulduğu bu süreçte TBMM’de temsil edilen HDP ile de iktidarı ile diğer muhalefeti ve Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmedir. Düne kadar CHP ile MHP ile bir araya gelemeyen bakış bugün nasıl değişmiş ise HDP ile de aynı çizgiye gelmelidir. Bu sonuçta yeni ve büyük Türkiye’nin kendi kendini yenilemesi ve bir yumruk olmasıdır. İşte bugüne kadar arada nifak tohumları eken FETÖ terör örgütü çekilmiş ise ve herşeyin arkasında bunlar var ise yeni süreçte Cumhurbaşkanı başta olmak üzere iktidar partisi ve ana muhalefet partileri de bir olmalıdır.

DARBE BARIŞI GETİRDİ
Şu anda haberleri izlediğimiz zaman Türkiye’de darbe sonrası tam bir iç barış havası hakim. İlk bu süreç, inşaatı bittiğinden beri CHP başta olarak tüm muhalefetin tepki  verdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı(Kulliyesi) olarak adlandırılan Cumhurbaşkanlığı makamına çıkmamaları bile Türkiye’nin başlı başlıca sorunları arasındaydı. Yani  Türkiye’nin sorunlarını halletmeyi bırakın, bir Cumhurbaşkanlığı makamına çıkışta bile sorunlarını aşamaz durumundaydı.

İNŞALALAH BU ATMOSFER BOZULMAZ
Yakalanan bu güzel siyasi atmosfer inşallah bozulmaz en büyük temennim. Çünkü  Türkiye çok güçlü bir iç siyasi dengeye geldiği zaman muhakak düşmanlık tohumu ekecek dış güçler devreye girecektir. O nedenle herkesin çok uyanık olması lazım. Şu an darbenin getirdiği iç bağlılık ve Türkiye’ye karşı oynanan oyun taze tutulmalı. Siyasiler de bu çizgiden uzaklaşmamalılar. Madem ki herşey bu Türk milleti için onlarda sokaktaki bu olgunluğun yanında yer almalılar.

İTİBARLARI GERİ VERİLMELİ
Çok güzel deyimlerimiz var. ’’Şapka düştü kel göründü’’ işte geçte olsa bu bir kez daha ortaya çıktı. Düne kadar çok söylense de FETÖ’cuların ortaya attığı her iddiayı ham diye yutan Türkiye artık uyandı kış uykusundan. Ordudaki Atatürkçü ve laik  Türk subaylarına yönelik Ergenekon, Balyoz gibi askeri davalarda hapse atılmış sonra suçsuz bulunmuş veya hala içeride bulunanların itibarları geri verilmeli. Bu da Türkiye’nin bir boyun borcu. Öyle hep kandırıldık demek ile bu idare edilmemeli. Gerektiğinde özür de dilenmeli. Bu ayrıca Türkiye’nin bir vicdan borçu olarak görülmelidir.