PKK ile arasına mesafe koyamayan HDP’nin emanet oyları kaybederek baraj altında kalma ihtimali belirince kimi siyasetçilerde “HDP Meclis’e giremezse Ak Parti tek başına iktidar olur” korkusu başladı.
Bu yüzden PKK ile HDP’yi ayrı konumlandıranların sayısı hızla artıyor.
Bunlardan biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.
CHP lideri, Avrupa gezisinde, “PKK’nın yaptığı terör eylemleri tamamen HDP’yi zor durumda bırakıyor. Ben şahsen HDP’nin baraj altında kalması gibi bir amacı taşıdığını düşünüyorum” dedi.
++
PKK pis ama HDP cici” anlamına gelen bu oyuna düşmemek gerekir.
HDP’nin Kandil’le, İmralı’yla, dolayısıyla PKK ile organik bağı vardır.
“Sırtımızı YPG’YE, YPJ’ye ve PYD’ye yasladık” diyen kimdi?
PKK sizi tükürüğüyle boğar” sözünü kim söyledi?
Köy korucularına “Bu Kalaşnikofları size çevirmesini biliriz, bu memleketten defolup gideceksiniz” tehdidi savuran milletvekilinin partisi neydi?
Bölgelerinde özerklik ilan ettikleri için İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınan belediye başkanlarının üye oldukları siyasi parti hangisiydi?
“Bu halk Abdullah Öcalan’ın posterini Kürdistan’a asmayacak da nereye asacak? Buna alışsanız iyi olur” sözünün sahibi hangi partinin başkanıydı?
++
Eğri oturup doğru konuşalım:
HDP’nin 7 Haziran’da 80 milletvekili ile Meclis’e girmesi önemliydi, demokrasimiz açısından büyük bir şanstı.
Ama HDP ne yazık ki bu şansı sorumsuzca harcadı, heba etti.
HDP’nin yapması gereken şey PKK’yı silah bırakmaya ikna etmesi ve bunun açıklanmasının ardından Ak Parti ile koalisyon hükümeti oluşturmaktı.
Böylece “Çözüm Süreci” devam edip başarıyla sonuçlanacak, Türk-Kürt ayrımı diye bir şey kalmayacak, tüm ülkede barış içinde yaşanacaktı.
Bunu yapamayanların suçu Ak Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanı’na atıp terörden temize çıkmaya çalışmaları inandırıcı değildir.
HDP 1 Kasım’da baraj altında kalırsa bu demokrasimiz adına bir kayıp olmaz, sadece, “Tarihi fırsatı kaçırdılar, yanlış oynayıp kaybettiler” yorumuna yol açar.