Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sıkılı yumruklarla hiçbir sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Silahların gölgesinde barışın olmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O silahları bırakmadığınız sürece, o çözüme zerre kadar katkınız olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan muhtarlar toplantısında çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Konuşmasında terör örgütü PKK ve HDP’yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, onların dünya görüşü, onların yaşam tarzınımn bu coğrafya ve bu millete ait olmadığını söyledi.
Kürtleri, “Ortadoğu’nun yiğit, yürekli ve imanlı insanları”olarak nitelendiren Erdoğan, “Bundan kırk yol önce de bu zaviyeden bakıyordum, bugün de insan bu zaviyeden bakıyorum. Bu zaviye, bu bakış açısı bu toprakların özüdür, ruhudur. Bu toprakların mayasıdır. Kim ki etnik unsurları bir farklılık, bir ayrışma, bir husumet vasıtası olarak kullanıyorsa en başta bu topraklar üzerinde bin yıllardır muhafaza edilen kardeşliğe ihanet içindedir” dedi.
Hiçbir zaman tehditlere, telkinler,  saldırı ve sabotajlara aldırış etmediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör bizi tehdit etti boyun eğmedik. Devletin içine gizlenmiş çeteler bizi tehdit etti onlara da boyun eğmedir. Nice darbe girişimi, nice saldırı, gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi hepsi de özelliklede Kürt kardeşlerimin sorunlarının çözümünü engellemek için sahneye konulmuştur. Ama biz hiç birine eyvallah etmedik. Bizim politikalarımızı terör belirleyemez. Bizim istikametimiz, politikalarımızı darbe tehditleri, istikrarsızlık tehditleri, çatışma tehditleri de belirleyemez. Bizim politikamızı sadece milletimiz belirledi bundan sonrada milletimiz belirleyecek. Kürt kardeşlerimize bakışımızda, Kürt kardeşlerimizin sorunlarına bakışımızda 40 yıl önce neredeysek inanın bugünde oradayız. Biz hiç kırıklık göremezsiniz. İstikametimizin sarsıldığını göremezsiniz. 40 yıl önce, 30 yıl önce, 13 yıl önce ne dediysek bugün de aynısını söylüyoruz” diye konuştu.
Ne terör ne de uluslararası paralel çetelerin kendilerine istikamet çizemeyeceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu meseleye biz başımızı koyduk, bu meseleyi çözmek için kefenimizle yola çıktık. Bu yolda baldıran zehri içmek gerekiyorsa, onu da içeriz dedik. Bizim başından beri söylediğimiz çok açık bir şey daha var. Ne dedik? Terör örgütü silahları bırakacak dedik.  Ben Cumhurbaşkanlığı Makamına gökten zembille inmedim. 12 yıl bu ülkede Başbakanlık yaptım. Ankara’ya oturum buradan yönetmeye kalkarsan işte 12 yıl önceki Türkiye olur. Terör örgütü silahları bırakacak dedik. Silahları bırakacak eğer söyleyecek sözü varsa bunu siyaset zemininde söyleyecek dedik. Sıkılı yumruklarla hiçbir sorun çözülemez. Hiç bir hedefe varılamaz. O silahları bırakmadığınız sürece, o çözüme zerre kadar katkınız olmaz. Tam tersine her zaman sorun olmaya devam edersiniz.
Şimdi söylüyorlar; ‘silahlar bırakılsın’ ifade olarak çok güzel. Bir yıl önce Nevruz’da yine bunlar söylenmişti. Tamam dendi. Ne oldu? Uygulamaya bakarız, uygulama görmeden bunlara inanmak mümkün değil. Şimdi 2,5 ay sonra seçimler var. 30 Mart seçimlerinde tehditlerle bu işler yürüdü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tehditlerle bu iş yürüdü. Artık bu tehditlerden halkımızı kurtarmak zorundayız. Halkımız milli iradesini serbestçe kullanmak zorundadır.  Burada da muhatabım asla terör örgütü değildir! Bu çağrımı terör örgütüne değil, terör örgütünün vesayetinden kendisini kurtaramayan o siyasi partiye diyorum.

FACEBOOK YORUMLARI