BODRUM’da, dün motor arızası yapan günlük tur teknesinden kurtarılan Suriyeli sığınmacılara, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından bir süre önce hazırlattırılan ‘Umuda değil, ölümüne yolculuk yapmayın’ yazılı broşür dağıtıldı. 
Bodrum’da önceki sabah saatlerinde meydana gelen olayda, yasa dışı yolla Yunanistan’a geçmek için denize açılan 15 metrelik günlük tur teknesi arıza yaptı. İçerisinde 34’ü bebek ve çocuklar olmak 100 Suriyeli Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Sığınmacılar işlemlerinin tamamlanmasının ardından Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Bodrum’dan araçlarla gönderilmeden önce Yabancılar Büro Amirliği’ndeki işlemlerinin ardından emniyet müdürlüğü bahçesine getirilen sığınmacılara, bir süre önce Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından hazırlanan broşürlerden dağıtıldı. ‘Umuda değil, ölüme yolculuk yapmayın’ sloganı ile çıkarılan broşür daha önce de yakalanan ya da kurtarılan sığınmacılar ile farklı milletlerden kaçaklara dağıtılmıştı. Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde yer alan “…Canlarınız sizin için mukaddestir” ve “Evlat kokusu cennet kokusudur. Hayırlı evlat dünyada nur, ahirette sürurdur” yazılı hadis-i şerif’e de broşüre yer verilmişti. Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak 10 bin bastırılan broşür hazırlanırken Muğla İl Müftülüğü’nden de destek alınmıştı. Broşürlerle Suriyeli sığınmacılar ve farklı milletlerden kaçaklara, çıkmak istedikleri yolculuğun umuda değil ölüme yolculuk olduğunun anlatılması hedeflenmişti.