Almanya’nın Bonn kenti yakınlarında bulunan Bornheim’de sığınmacı erkeklerin belediyeye ait yüzme havuzuna girmeleri yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak, yüzme havuzu yakınında bulunan sığınmacı yurdundaki erkeklerin yüzme havuzuna gelen kadınları ve yüzme havuzu çalışanlarını taciz ettikleri iddiası gösteriliyor.

Mesaj alınırsa yasak kalkacak
Alman basınında yer alan haberde, yurttaki sosyal görevlilerin yasağın mesajının sığınmacılar tarafından anlaşıldığının bildirilmesi halinde belediyenin yasağı kaldıracağı belirtiliyor.
WDR’e yaptığı açıklamada belediyenin bir kaç kişinin yaptığı davranış nedeniyle suçsuzları cezalandırmak istemediğini kaydeden sosyal daire görevlisi Markus Schnapka, yurtlarda kalanları Almanya’da önem verilen değerler konusunda üç dilde bilgilendirdiklerini söyledi. Almanya’nın önem verdiği cinsiyet eşitliği değerini tartışmayaklarını kaydeden Schnapka, belediyenin her türlü saldırı ve tacizi cezalandıracağını da sözlerine ekledi.
Karnaval geçidi iptal edildi
Bu arada, Köln’de yaşanan taciz skandallarının yaklaşan karnaval geçitlerinde yaşanma ihtimali nedeniyle Rheinberg’de karnaval geçidi iptal edildi. Belediye, taciz olaylarının yaşanmayacağının garantisi olmadığı için karnaval geçidinin iptal edildiğini duyurdu.