Üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) 32 bin 983 öğrenci sıfır çekmiş, yani hiç puan alamamış. Eğitim sistemimizin ne durumda olduğunun açık göstergesidir bu bilgi.

Ben Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yerinde olsam sıfır puan alan öğrencileri yetiştiren okullar ile öğretmenler hakkında soruşturma başlatır, “Siz çocuklara ne öğretiyorsunuz? Devletin ve ailelerin yaptığı harcamalara yazık değil mi” diye sordururdum.
++
Okul ve öğrenci sayısının artması eğitim kalitesinin artması anlamına gelmiyor.
Liseler için olduğu gibi üniversiteler için de geçerli bu yargı.
Sayıları 200’ü bulan üniversitelerimizde şu anda yaklaşık 6 milyon öğrenci okuyor.
Mezun olduklarında bunların kaçı iş sahibi olabilir acaba?
Ülkenin hangi alanlarda iş gücüne ihtiyaç duyduğu belirlenip okullara buna göre öğrenci almak gerekirken tüm illere açılan üniversitelerde işe yaramayan, kağıt parçasından başka anlamı olmayan yüzbinlerce diploma dağıtılıyor her yıl.
Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’nin nasıl çalıştığını merak ediyorum doğrusu.
Bilimsel araştırmalar yaptırarak ülkenin hangi mesleklere ihtiyaç duyduğunu, hangi alanda eleman yetiştirilirse onların işsizliğe mahkum olacağını belirlemek çok mu zordur?
++
Üniversitelerde kalite sorunu artık öyle bir hale geldi ki bir vakıf üniversitesinin rektör yardımcısı çıktığı televizyon programında, “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben her zaman cahil halka güvendim” diyebildi.
++
Ak Parti’nin 13 yıllık iktidarında neler yaptığı, hangi alanlarda başarılı hangi alanlarda başarısız olduğu incelense, eğitim alanında sınıfta kalır hatta YGS’de sıfır çeken 32 bin 983 öğrenci gibi sıfır çeker gibi geliyor bana.