MANİSA Mesir Macunu Araştırma Grubu’nun çalışmaları ile normal şekerli, tatlandırıcılı, şekersiz ve pekmezli mesir macunu üretildi. Grup, mesir macununu gıda kodeksine sokmak ve kanser önleyici özelliği ortaya çıkarmak için çalışmaya başladı.

Manisa’nın dünyaca ünlü mesir macununun adını uluslararası düzeyde duyurmak için Manisa Mesir Macunu Araştırma Grubu oluşturuldu. Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu başkanlığındaki grupta, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, MAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu da yeraldı.
Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, klasik üretimin dışında normal şekerli, tatlandırıcılı, şekersiz ve pekmezli mesir üretildiğini açıkladı. Doç.Dr. Tokuşoğlu, “Kontrollü şartlarda sağlanan geleneksel 41 çeşit baharatlı ve ayrıca yenilikçi olarak 16 antioksidanı yüksek baharat karışımı kullanıldığı mesir macunu tipleri; sakaroz şekerli, stevia tatlandırıcılı, şekersiz ve pekmezli olarak dört tipte üretildi ve klasik üretimde uygulanan 136 derecedeki ısıl işlem sıcaklığı düşürülerek üç ayrı tip sıcaklık denemesinde üretim yapıldı, depolamada kalite sorunu oluşturan istenilmeyen HMF (hidroksimetilfurfural) maddesi sorunu giderildi. Uygun antioksidan ve kıvam arttırıcı ingrediyen karışımı ile de macun kıvamı sağlandı. Baharat kombinasyonu, ısıl işlem sıcaklığı, şeker tipi farklılığı, antioksidan ve kıvam artırıcı farklanmaları dikkate alınarak toplam 148 denemenin yapıldığı çalışmada, antioksidan aktivitelerinin yüksek olduğu tayin edilen şekerli, tatlandırıcılı, şekersiz ve pekmezli olan final numuneleri belirlendi” dedi. Doç.Dr. Tokuşoğlu ayrıca yapılan çalışmada ortaya çıkarılan türlerin patent başvurusu ile koruma altına alındığını ifade etti.
İLK ÜRETİM YAPILDI
Üretilen yeni türlerin antioksidan düzeylerinin yüksek olduğunu açıklayan Doç.Dr. Tokuşoğlu, dişe yapışma sorununun da çözüldüğünü söyledi. Özellikle kanseri önleme özelliğinin de çalışmada ileriki dönemde araştırılacağını kaydeden Doç.Dr. Tokuşoğlu, “Yenilikçi teknolojik üretimlerle, tüketilebilir formda, yapışkanlık sorunu çözümlenmiş, ağdalaşma problemi azaltılmış, dokusu düzeltilmiş, HMF içeriği minimalize edilmiş mesir macunu üretimi gerçekleştirildi. Normal şekerli, diyetetik, diyabetik ve pekmezli üretilen bu macunlar, dişe yapışmayacak ve antioksidan düzeyleri de yüksek oldu. İleriki dönemde kolon kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri üzerinde de çalışmalar yapılarak sağlık kalitesinin tescillenmesi ve dünyaya duyurulması hedefleniyor” diye konuştu.(DHA)