AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belediye Başkanlarına görev verdi. “İlk vazifeniz kadınlara karşı şiddeti engellemek olacak” diyen Başbakan Davutoğlu, “Hiçbir şekilde bu şiddetin yaygınlaşmasına izin vermeyeceğiz. Kadın Koruma Merkezlerimizin olduğu yerlerde o kadınlarımıza, kendi ailemizin fertleri olarak bakacağız” dedi.

AK Parti Belediye Başkanları İstişare Toplantısı Ankara’da yapıldı. Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belediye Başkanlarının şehirlerde birinci görevinin “kadim kimliği” korumak olduğunu söyledi.
Gelişen sanayinin, şehrin kültürel dokusunu mimari bakımdan zedelememesi için özel bir çaba harcamak gerektiğini belirten Davutoğlu, “İstanbul, İzmir, Antalya gibi dünyaya daha açık olma potansiyeli taşıyan, daha çok turist çeken şehirlerimizde mutlaka küresel istatistiklerde rol oynayacak dönüşümleri gerçekleştirmek lazım. İstanbul’da dünyanın en büyük Havalimanını inşa etmek, 6. yüzyılda dünyanın en büyük mimari şaheseri olan Ayasofya’yı inşa etmek ya da 16. yüzyılda Osmanlının ve dünyanın mimarı Mimar Sinan’ın o güzel kubbelerini Süleymaniye’de inşa etmek arasındaki bağı bizim kurabilmemiz lazım” dedi.
Kadimin korunacağını kaydeden Davutoğlu, “Modern hayatın gerektirdiği işlevselliği şehirlerimizde yaygınlaştıracağız. Küreselleştirmenin getirdiği meydan okumalara cevap teşkil edecek politika geliştireceğiz. Her bir şehrimiz için, genel şehir stratejimiz etrafındaki perspektiflerle organik, sosyal hayat, işlevsellik ve estetik her bir şehrimizi buna yansıtacak özellikleri bulmak, geliştirmek Belediye Başkanlarımızın birinci görevidir” diye konuştu.
AK Parti belediyeleri olarak işlevselliğini kaybetmiş şehir yapıları ile vatandaşların daha rahat hayat şartlarına kavuşmasını engelleyen bir tutum içinde olunmasına izin veremeyeceklerini belirten Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Şehir aidiyeti olmadan şehir geleceğe hazırlanamaz. Şehir aidiyetini mutlaka geliştirmeliyiz. İnşa ettiğimiz parklarla, tarihi ortamla, her bir fert o şehirli olmaktan, hemşeri olmaktan gurur duymak durumundadır.
Aidiyetle birlikte nezaket. Bu anlamda şehirlerimizde şiddet kültürünü, nefret kültürünü, karşıtlık kültürünü yayan her türlü çabaya karşı net ve açık bir tutuk sergilemeyiz. Şehirlerimizin şu mahallesi şu etnik gruba ait, şu mahallesinde şu mezhebi gruplar yoğunluktadır anlayışı yayılmaya başladı mı şehir kültürü yok olur. Biz istiyoruz ki şehrin bütününde herkes aynı apartman dairesinde, toplumumuzun her kesimi barış içerisinde yaşayabilsin. Bu çerçevede Özgecan kızımıza yöneltilen şiddeti bir kez daha lanetliyorum. Bu ne insanlık vicdanına, ne vatandaşlık vicdanına nede bir şehre ait olma hemşerilik anlayışına sığar. Hunharca saldırıyı lanetlerken, şehir kültürü, birlikte yaşama kültürü anlamında çok güzel bir örnek sergileyen değerli babası Mehmet Aslan’a ve değerli annesi bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu cinayet üzerinden karşıtlık üretenlere karşı Mehmet Aslan’ın ifadeleri aslında, irfanın, hikmetin bu topraklara bu topraklara nüfuz etmiş ortak kültür anlayışının ifadeleridir. Kendisini buradan bir kez daha tebrik ediyorum.

FACEBOOK YORUMLARI