Prof.Dr. Sonay Güçray, Türkiye’de kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddet suçlarını açık veya örtük bir şekilde normalleştirip örnek sunan televizyon programlarının bulunduğunu, bu programların şiddet eğilimi olan kişileri cesaretlendirdiğini söyledi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversiteli Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle büyük tartışma yaratan kadına yönelik şiddetle ilgili bir değerlendirme yapan Prof.Dr. Sonay Güçray, geçen yıl Türkiye’de adli kurumlara yansıyan vakalarda 28 bin kadının şiddet gördüğünü söyledi. 11 bin kadına koruma uygulamasına karar verildiğini ve 257 kadının öldürülmüş olduğunu belirten Prof. Dr. Güçray, “Ancak ülkemizde bu konunun boyutlarının ne olduğu tam bilinememekte, örtük kalmakta ancak adli kurumlara ulaştığı kadarıyla bilinmektedir. Hemen hemen her gün bir kadının bir erkek tarafından öldürüldüğünü medyadan izliyoruz. Uygulanan diğer şiddet biçimleri genellikle saklı kalabiliyor” dedi.
Psikolojik açıdan bakıldığında, şiddet eğiliminin doğuştan gelen bir davranış olmasından daha ziyade öğrenilmiş bir davranış olduğunu hatırlatan Prof.Dr. Güçray, bireylerin şiddeti model alma ya da pekiştirme süreçleriyle öğrendiklerine vurgu yaptı. Bu modellerin çocuğun akranlarını, kardeşlerini, ebeveynlerini ve hatta medyada betimlenen karakterleri bile içerebildiğini kaydeden Prof.Dr. Güçray, Özgecan’ın katil zanlısı hakkında da şu açıklamalarda bulundu;
“Özgecan’ın katil zanlısı, şiddet nedeniyle parçalanmış bir ailenin çocuğu. Anne satırla yaralandığını, kemerle dövüldüğünü ifade ediyor. Evliliğinde hep şiddet görmüş, sonuçta ayrılmış fakat sanık babasının yanında büyümüş. Şiddete eğilimli bir babanın model olduğu ve eğittiği bir kişi.

FACEBOOK YORUMLARI