BURSA’yı etkisi altına alan kar yağışı yaşamı olumsuz etkilerken, Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne yaz aylarında getirilen iki Sibirya Kaplanı, kar ve soğuğun keyfini çıkarıyor.
Bursa’da yoğun kar yağışı birçok kentte trafik başta olmak üzere yaşamı olumsuz etkilerken, Bursa Büyükşehir Belediyesi Botanik Hayvanat Bahçesi’nde farklı görüntülere sahne oldu. Özellikle sıcak iklim hayvanlarının büyük bir bölümünün ısıtma sistemli kapalı barınaklarına çekilmesiyle sessizliğin hakim olduğu hayvanat bahçesinde kar yağışının en çok mutlu ettiği hayvanlar ise yaz aylarında Bursa’ya getirilen Sibirye Kaplanı olarak biline Amur Kaplanları oldu. Mayıs ve Haziran ayında Almanya’dan getirilen Finja isimli dişi Amur Kaplanı ile Victor adlı erkek Amur Kaplanı, günlerinin büyük bir bölümünü kar yağışıyla birlikte beyaza bürünen barınaklarının açık bölümünde geçiriyor.
Anavatanı Sibirya’nın seyrek ormanları olan ve günümüzde doğal ortam olarak sadece Rusya’nın güneydoğusunda ve Kuzey Kore’de yaşamını sürdüren Amur kaplanları, Sibirya soğuklarıyla birlikte Bursa’da da doğal yaşamdan izler yakalama şansı bulmuş oldu.

FACEBOOK YORUMLARI