Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkan Yardımcısı Nikolay Muraşov, ‘İnfoforum 2017’ konferansında yaptığı açıklamada dünyanın son yıllarda siber saldırılar yüzünden 300 milyar -1 trilyon dolar civarında zarar gördüğünü dile getirdi.

Son derece önemli altyapı güvenliğinin sadece devlet tarafından sağlanamadığını dile getiren Muraşov yaptığı açıklamada, özel sektörünün iş sürecine yapılan ve dalgalanma etkisine yol açabilecek ihlallerden sorumlu olduğunu unutmaması gerektiğini bildirdi.

Nikolay Muraşov, “Terör örgütleri ve aşırıcılar durmadan önemli altyapıyı etkileme yöntemlerini geliştiriyorlar. Rusya’nın sosyal ve ekonomik istikrarı önemli yapının güvenliğine direk olarak bağlıdır“ ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Aralık ayında Rusya hükümeti devlet kurumlarının, bankaların, savunma tesislerinin ve nükleer santrallerin siber güvenliğini sağlayacak bir takım kararname onayladı. Söz konusu kurumların listesini hazırlanması ve siber güvenliğinin sağlanmasında FSB’nin destek sağlaması öngörülüyor.

Bu arada Rusya’nın son derece önemli altyapısına saldıranların 10 yıllık hapis cezasına çarptırılabilecekleri de kaydedildi.

FACEBOOK YORUMLARI