TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, SGK’nın diyabetik hastaların ilacını yarı fiyattan ödediğini belirterek, “Kurum, sorunu çözmek için hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor? Hiçbir hastanın oranı ekonomik gerekçelerle feda edilemez” diyerek tepki gösterdi.

SGK, hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor?
SGK, hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor?

Nurten Saydan, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunduğunu, bunların yaklaşık 1 milyon 200 binin diyabetik ayak yarasına sahip olma risk kotasında olduğunun bilindiğini hatırlattı. Saydan, SGK’nın, diyabet hastalarının ilacının fiyatını mevzuatlara aykırı olarak yarı fiyattan ödediği için firma tarafından ilaç getirilmediğini ve hastaların bu hayati ilaca ulaşamadığını öne sürdü. Saydan, “Bu sebeple diyabetik ayak ülseri bulunan hastaların ayakları kesilme tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

SGK’nın diyabetik hastaların ilacını yarı fiyattan ödediğini belirten Saydan, “Kurum, sorunu çözmek için hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor” diyerek tepki gösterdi. Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

SGK, hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor?SGK, hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor?

“Halk arasında şeker ayak denilen ‘açık diyabetik ayak ülserleri’ bulunan hastaların tedavisinde kullanılan ilacın parası SGK tarafından ‘kurum menfaati’ sebebine dayandırılarak yarı fiyattan ödenmektedir. İlacı kullanma mecburiyetinde olan hastalar ve bu ilacı hastalarına veren eczacıların ilaç bedelleri ‘kurum menfaati’ bahanesi ile tam olarak ödenmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu ilaç bir ağrı kesici veya vitamin değildir, ayaklarını kaybetmek durumunda olan ve hastanede yatan hastalarımıza kalp, damar cerrahları tarafından hastane ortamında uygulanan bir ilaçtır.SGK ‘kurum menfaati’ gerekçesiyle ilacın bedelini ödemeyi kabul etmeyince, hem bugüne kadar bu ilacı veren meslektaşlarımız, hem de ilacı para ödeyerek alan hastalarımız paralarını geri alamamışlardır. Bundan sonra ilacının parasını tam olarak alamayacağını gören firma da ilacı ülkemize getirmekten imtina etmektedir. Bu nedenle hastalarımız ilaca artık hiç ulaşamamakta ve ayaklarının kesilmesi tehlikesini her gün daha fazla hissetmektedir.”