Biz Türk Milleti olarak seyretmesini çok severiz. Parasız gösterilere ise bayılırız.
Büyük kentlerde trafik kazası olur, seyirci toplanır. Adamın biri yere düşer, herkes seyreder. Kavga olunca seyircisi çoktur, ayıranı yoktur. Apartmanın birinde karı-koca kavgası olur, duymak için pencereler görebilmek için perdeler açılır. Yangın çıkar, hemen seyirci toplanır. Sinemayı tiyatroyu ve maçları seyretmeyiz. Çünkü paralı onlar.

Bu seyretme merakımız futbol sahalarında daha fazla. Para ödeyerek stada gelen taraftarlar, maçı seyretmeyip kendilerini veya rakip taraftarları seyrediyorlar. Hakemlerde iyi seyirci. Onlarda maçları bir güzel seyrediyor. Bir örnek Beşiktaş maçından. Bursalı oyuncu uçan tekme atıyor, hakem seyrediyor.
Gelelim esas seyirci olan futbolculara. Her şeyi seyrediyorlar. Birkaç örnek verelim. Beşiktaş maçında Sosa bir feyk ile topu alıyor üç Bursalı seyrediyor. Demba Ba arka direğe depar atıyor, yanındaki Bursalı seyrediyor. Sonra hep beraber yahu ne güzel gol oldu diyorlar.
Fenerbahçe maçı orta yapılıyor, Antepli futbolcu Kuit”in önüne geçip kafa ile golü atmasını seyrediyor. Gençlerbirliği maçı Eskişehir üç futbolcusu ile atak yapıyor kaleci hariç 7 kişi güya savunmada, seyredince top da ağlarda. Trabzon maçı Özer topla ileliyor mesafeyi ayarlıyor, Başakşehirli futbolcular ise bakalım gol atabilecek mi diye seyrediyorlar. Daha birçok örnek verebilirim. Maçları bu tespitimle izlerseniz sizlerde seyredenleri seyredersiniz. Haftanın son maçları Pazartesi gecesi oynandı. İlk maç Gençlerbirliği ile Eskişehir arasındaydı. Hava soğuk, zemin kötü, futbol yok, sarı kart çok, kırmızı kartlar haklı, hakem vasatın üstünde işte böyle bir maçtı. Eskişehir istekliydi hakkıyla kazandı. İkinci maç Galatasaray ile Balıkesir arasındaydı. Galatasaray ilk yarı iyi oynadı diye yorumlar yapılacak programlarda ve gazetelerde. Haklılarda 3 gol atmış takıma başka ne diyecekler ki. Peki, bu yorumcular Balıkesir için ne diyorlar. Yorum yok. Yahu Balıkesir ligin dibine yerleşmiş ve hiçbir şey oynamıyor. Galatasaray gibi şampiyonluğa oynayan bir takım tıkır tıkır futbol oynayıp 3 değil 13 gol atması lazımdı.
Bir istatistik vereyim Balıkesir maç boyunca 200 den fazla, Galatasaray ise 400 den fazla başarılı pas yapmış. Başarısız pas toplamı ise yaklaşık 200. Şimdi size soruyorum 900 pas yapılan bir maçta futbol var mıdır? Kararı siz verin. Hakem iyiydi. Maçın futbol adına en güzel hareketi Burak”ın golüydü.
Dünkü yazımının başlığı gibi Gol çok futbol yok iki maçın kısa ve net özeti.