Mustafa Özarslan, 7 Haziran 2015’te yapılacak olan genel seçimler öncesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara 1. Bölge Milletvekili Aday Adaylığını açıklayarak halka hizmet için partililerden destek istedi. Özarslan, “Tüm CHP’lilere bir evlatları olarak kendimi emanet ediyorum” dedi…

Ankara ve Kızılırmak bölgesinde sivil toplum kuruluşlarına, sosyal faaliyetlere verdiği destek ve sağladığı yararlar nedeniyle sevilen ve tanınan Mustafa Özarslan, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Ankara 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. Halkın isteği üzerine milletvekili aday adayı olduğunu ifade eden Özarslan, Cumhuriyet Halk Partisi’ni daha iyi bir noktaya taşıma konusunda kararlı olduklarını söyleyerek, halkın yaşadığı sorunlara çözüm getireceklerini belirtti.
Partilerin emekten yana tavır koyması gerektiğini söyleyen Özarslan, sorularımızı içtenlikle yanıtladı;
-Kendinizden bahseder misiniz,
Mustafa Özarslan kimdir?
01.05.1970 Sivas’ın Şarkışla İlçesine bağlı Sarıkaya Köyü’nde doğdum. İlkokulu köyümde okuduktan sonra okumak için ağabeylerimin yanına Ankara’ya geldim. Seyranbağları’nda Kütükçü Alibey Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra, Liseyi Çankaya 50.yıl lisesinde okudum. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünü mezunuyum.
Gençliğimden itibaren siyasi faaliyetler yürütürken, Kızılırmak yöresinden Ankara’ya göç eden civar köylülerle Köy Dernekleri kurmaları konusun da yapılan çalışmalara katıldım. Birçok köy derneğinin kurulmasında ve tüzük hazırlanmasın da yardımcı oldum.
-Ne zamandan beri siyasetin
içerisindesiniz?
1991’de SHP süreciyle siyasete başladım. 91’de Sosyal Demokrat Halk Partisi’ydi o zaman. CHP 12 Eylül askeri darbesiyle kapatılmıştı. Orada Çankaya gençlik kollarında görev aldım. Öğretim kurulu üyesiydim. Tüm kongrelere katıldım. SHP’nin ve CHP’nin kongrelerinde görev aldım. 1991- 1993 yılları arasın da Sosyal Demokrat Halk Parti’si (SHP) Çankaya İlçe Gençlik Kolları yöneticiliği yaptım.
-Siyasetin dışında uğraştığınız faaliyetler nelerdir?
93’ten sonra Kızılırmak yöresinden Ankara’ya göç edenler ve tüm köy dernekleri ile birlikte Kızılırmak Platformu, Kızılırmak Köy Dernekleri adı altında bir dernek kurduk. Burada 2 dönem genel sekreterlik yaptım. İlerleyen yıllarda 2 dönem genel başkanlık yaptım. Dernekler kanunu değiştikten sonra Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu adı altında federasyonlaşma gidildi. Bu arada Kızılırmak Federasyonu Kurucu Genel Başkanlığı yaptım. Yine 2 dönem genel başkanlık yaptım. Kızılırmak yerel dernekler federasyonu başkanlığı yaparken, Alevi Bektaşi Federasyonu Temsilciler Meclisi kuruluşunda görev aldım.
-Neden milletvekili aday adayısınız?
Halkın gerçekten Mecliste temsil edilemediğine inanıyorum. Yani halkın dilinden anlayan, halkın içinden gelen bir arkadaşınız, bir kardeşiniz olarak onların temsilcisi olacağıma inanıyorum. Bunca yıllık gönüllü kuruluşlarda ve yerel yönetimlerde almış olduğum birikim ile iyi hizmetlerde bulunacağımı düşünüyorum. Halkla iç içe olduğumdan dolayı halkın derdini, bölgenin sorunlarını en iyi bilenlerden birisi olduğumu iddia ediyorum.
Tabi tüm arkadaşlarımın hepsi değerlidir. Ama benim böyle bir farklılığım var. Hem yerel yönetimlerde 20 yıllık çalışan bir arkadaşınız, bir yoldaşınızım. Hem de söylediğim gibi gönüllü kuruluşlarla birlikte ayrıca tüketici hakları derneğinde delegelik üyeliğim var. Çankaya delegesiyim. Tüketici haklarının genel merkez delegesiyim. Akabinde Türkiye gönüllü kuruluşlar sekretaryası diye bir oluşum kurduk. Burada da görev aldım. Oranın da kurucusuyum. 5 kişilik yürütmede görev aldım. Yetmedi Ankara Demokrasi Platformu’nda yöneticilik yaptım.
-Neden bir başka parti değil de CHP’den milletvekili aday
adaylığınızı koydunuz?
. CHP’nin beni ifade ettiğini düşünüyorum. Büyük önder Atatürk’ün yine bir sözü var; 2 tane eser bırakıyorum diyor. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi diyor. O anlamda CHP’de olma gereği duydum. İstihdamından, Kürt sorununa, demokratik özgürleşmeye kadar bütün sorunları CHP ile çözeceğimize inanıyorum. Bu kadronun orada olduğunu biliyorum. Bu ülkeyi kuran, bu ülkeyi yaratan bir partinin bunları da başarabileceğine, yenilikleri açacağını, çağdaş bir ülke statüsüne getirebileceğine inancımdan dolayı CHP’de milletvekili adayı olamaya karar verdim.
-Milletvekili seçildiğinizde hayata
geçirmeyi düşündüğünüz
projeleriniz nelerdir?
En önemli sorun demokrasi sorunu. Ülkemizde demokrasi sözde var, ama yasal anlamında, uygulama anlamında yok. Ne yazık ki, bazen yasaya konuluyor, uygulayanlarda sorun var. Bazen uygulamada oluyor, yasayı dikkate almayan bir kitle var. Bir tarz, yöntem var. Bizim en büyük sorunumuz eğitim sorunu. Bizde bir eğitim sorunu, eğitim eksikliği var. Eğitim sorununu çözmediğimiz müddetçe hiçbir şey yapamayız.
Eğitim sorunumuz var, inanç sorunumuz var. Ötekileştirme sorunumuz var. Bir ton değişik dinden, dilden, ırktan insanlarımız var. Biz hep beraber birlikte yaşamanın çabası içerisindeyiz. Bugüne kadar nasıl geldiysek bundan sonra o şekilde götürmemiz gerekiyor. Demokratik ortamda herkesin haklarını vermek kaydıyla birlikte ortak yaşama kültürünü oluşturmamız gerektiği kanısındayım. Ve o anlamda da çalışmak istiyorum.
Ülkemizde İşsizlik sorunu hat safhada. Siyasi partiler kanunun değişmesi gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu Kanunu’nun değişmesi gerekiyor.
Anayasanın gerçekten değişmesi, demokratik, özgürlükçü bir anayasanın olması gerekiyor. Özgür olmayan bir bireyin bir şey yapması mümkün değil. Anayasanın 2’nci maddesi açıktır; sosyal hukuk devleti diyorsunuz, ama sosyal yönünü bir türlü uygulayamıyoruz. Bu kadar insan aç yatağa girebiliyorsa, ortada dileniyorsa, dilenciliğe razı edilmişse bu uygulamanın değişmesi gerekiyor.
-Vatandaşa mesajınız nedir?
Ben Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine güveniyorum. Bu cefakâr üyelere. Bu çoktan beri olmayan ön seçimin uygulanmasından dolayı üyelerimizin bu hakkını, üyelik hakkını en iyi şekilde kullanacağına inanıyorum. Bütün aday arkadaşlarımız değerlidir.
Hepsi gerçekten değerli arkadaşlarımız. Ama burada beni de o anlamda destekleyeceklerini, bana da oy vereceklerini düşünüyorum. İlk 3’te yer alacağıma da inanıyorum. O kadar iddialı konuşuyorum. Tüm CHP’lilere bir evlatları olarak kendimi emanet ediyorum.

FACEBOOK YORUMLARI