ISPARTA’nın Yalvaç İlçesi’nde örtü altı yetiştiriciliği yaygınlaşmaya başladı. Çetince Köyü’nde başlayan çalışmanın kısa sürede 650 dekar alana yayıldığı belirtildi.

Hububat, bakliyat ve meyvecilik alanında iyi bir potansiyele sahip olan Yalvaç’ta tarımsal ekonominin geliştirilmesi amacıyla başlatılan örtü altı yetiştiriciliği, üreticiyi gelir getiren tarımsal ürünlere yöneltmeye başladı. Bakanlık destekli çalışmalar sonucunda Çetince Köyü’nde başlatılan örtü altı yetiştiriciliği kısa sürede ilçe merkezi ve Bahtiyar Köyü ile Terziler, Yağcılar, Özbayat, Özgüney, Salur ve Sofular mahallelerindeki arazilerde de uygulanmaya başladı. Birçok üretici desteklerle kurduğu seralarda salatalık ve domates üretimine ağırlık verdi. Başlarda örtü altı üretiminde çekingen davranan üretici, Antalya bölgesindeki deneyimlerin ardından seracılığa dört elle sarıldı.
DAHA DA ARTACAĞI BEKLENİYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Elmacı, ilçede üreticinin git gide bilinçlendiğini belirterek, “Seracılık tarladan yılda 2 kez ürün almayı sağlayan zor ama bir o kadar da kazançlı bir sektör haline geldi. Bilinçli yapıldığı takdirde seracılıktan bir aile rahatlıkla geçinebilir. Çiftçilerimize bu yönde gerekli zamanlarda eğitim seminerleri ve yerinde uygulamalı geziler düzenleyerek daha da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. İnşallah Yalvaç kısa zamanda şu anda 650 dekar olan örtü altı yetiştiriciliğini 1000- 1500 dekara ulaştıracak” dedi.(DHA)