Ankara’da, sonra da İstanbul’da düzenlenen bombalı saldırıları daha tam anlamıyla değerlendiremeden, Belçika’nın başkenti Brüksel’de havalimanının dış hatlar bölümünde 2 ayrı yerde ve Metro’da patlamalar meydana geldi.

En az 27 kişinin öldüğü ve 40’dan fazla kişinin yaralandı.
Avrupa Birliğinin Başkenti yani kalbi Brüksel’in ve tabi Belçika’nın terörist barındırmak konusunda sicili çok kötüdür.
Geçen yıl Kasım ayında Paris’te meydana gelen ve yüz otuz kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıların faillerinin otomobille Belçika’dan Paris’e geldikleri ortaya çıktı, bu hafta sonunda ise anılan saldırının planlayıcısı olan bir Fransız vatandaşı Belçika’da yakalandı. Hatırlayacağınız üzere bu saldırıları IŞİD üstlenmişti.
Brüksel havalimanında meydana gelen patlamaların sorumluluğunun da, yukarıdaki Fransız militanın yakalanışına karşılık vermek üzere yine IŞİD tarafından üstlenileceği kanaatindeyim.
Bildiğiniz gibi Brüksel’de geçen hafta yapılan Türkiye-AB Zirvesi öncesinde PKK’nın şehrin önemli bir meydanında bir çadır kurduğu, propaganda çalışmaları yaptığı, broşürler ile PKK flamaları dağıtmakta olduğu ortaya çıktı ki Başbakan Davutoğlu’nun da tepkisine neden oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da başta Belçika olmak üzere, Avrupa ülkelerinin hala PKK’lı teröristleri himaye etmesini sert bir dille her zaman kınıyor ki bu konuda sonuna kadar haklıdır.
Belçika ve Avrupa ülkeleri 1984 yılında Şemdinli ve Eruh baskınlarıyla başlayan PKK terörüne karşılık 30 yılı aşkın süredir görmezden gelerek neredeyse teröre destek veren tutum içinde oldular.
Sabancı’nın katili teröristleri yıllarca Türkiye’ye vermediler. PKK’nın para ve eleman toplama faaliyetleri ile uydudan TV yayını yapmasına ise göz yumdular, Türkiye’nin terörle ortak mücadele çağrılarına da katılmadılar.
Ancak merceği tekrar Brüksel’e çevirdiğimizde, Cumhurbaşkanının eleştirisi yerden göğe haklı bile olsa, bir gerçeğin feci şekilde atlandığını görmemek mümkün değil; yani PKK’nın standının uzun süredir faaliyette olduğunun istihbarat birimlerimizce bilinmemesi söz konusu olamaz. Hele ki NATO Daimi Temsilciliğimizin, Brüksel Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluğumuzun üçünün de bulunduğu küçük bir şehirden bahsediyor isek!
Neyse, mesele anlaşılan bir zamanlama meselesidir ve gereği yerine getirilmiştir sanırım.
Bununla birlikte Avrupa ülkelerinin ülkemize karşı oynadığı tehlikeli oyunun, yani ‘senin teröristin benim dostumdur’ şeklinde ifade olunan yaklaşımının, kendisine mutlaka bir şekilde zarar vereceği ortadadır!