TRT’den maaş alan, ‘İslami İlimler’ konusundaki bir ‘sözde Bilgin’in ettiği laflar, memleketi karıştırdı! İktidar, muhalefet ve dahi program yapımcısı bile bu vatandaşımızın elbette aldığı öğrenim karşısında sarf edebildiği bu enayice laflara sahip bile çıkamadı.

“Efendim, alnı secdeye varan tek yaratık insanmış, hayvanlar yapamadığına göre, alnı secdeye varamayanlar hayvanmış” diye bir öngörüde bulunabilen böyle bir ilim ve irfan sahibinin ailesinden biri olmak ne zordur değil mi?
Ulu liderimizin sözlerini biat konusunda ikiletmeyen bu şahsın ailesinden çıkabilecek en az 15 kişinin de aynı anlayışları sahiplenmemesi konusunda kimsenin garantisi var mıdır? Hele bu anlayıştaki kafaların matematiksel (yani 1.2.4.8) tarzında değil de geometrik (1.3.9.27) şeklinde üreyebildiklerini.
Madem nüfus konusuna bir şekilde girdik; medeni ülkelerde doğurganlık gerçekten bir sorunu teşkil etmektedir. Zira o ülkeler bilim, fen gibi dallarda o denli ileridedirler ki, bunu devam ettirmek için doğurganlığı teşvik etmekten başka bir çareleri de yoktur. O ülkelerde zaten kadın hakları, çocuğun eğitimi ve eve getirilen gelir konusunda sıkıntı da bulunmamaktadır.
Peki, ülkemiz ‘medeni ülkeler’ arasında yer almakta mıdır? Önemli bir kısmı ABD’li ve diğer NATO ülkeleri kaynaklı askeri teknolojik kaynaklı gelişimlerin, geliştirmelerin haricinde ülkemiz dünyada nasıl tanınmaktadır?
Dünyada matematik ve bilimde öğrencilerimizin nal toplamakta olduğuna ve bunun sebebinin de dünyevi değil, uhrevi (ölümden sonraki dünyaya) değerlere önem verilmesi olduğuna dair kim doğruyu söyleyecek?
Yahu biz nasıl teknoloji üretebilecek bir topluma sahip oluruz diye kimse düşünmüyor; yapılan icatlar bile neredeyse diğer teknoloji toplumlarının en az on yıl gerisinde! Kimse, doktorların uzaktan yapabildikleri ameliyatlar için geliştirilebilmiş ‘Da Vinci Robotlarını’ en azından taklit edebilme imkânına sahip midir? Tabiatıyla hayır…
Ülkemizin en az Batılı ülkeler kadar yükselmesi hedefinde yürüyen kadroların yıllar içinde tasfiye edilmiş olması ve artık korku içinde, dinimizde yer almasına rağmen çeşitli hurafelerle yetişmiş bir guruba direnilemeyişi karşısında ne yapılacaktır? Bu baskıyla, memleketimizde yeni teknolojilerin önü açılabilir mi? Hiç sanmam.
Kanaatimce, Allah esirgesin, yukarıda lafı edilen insanın başına bir şey gelir ise, kendisini Afganlı Taliban veya IŞİD’li doktorlara emanet etmesi ve modern tıp teknolojisini reddetmesi en doğru hareket tarzını oluşturacaktır!