Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Adana’nın Karaisalı İlçesi’ne bağlı Hacıkırı Köyü’nde ilk ve ortaokul öğrencilerine konser verip, enstrümanları tanıttı.

Yaşamlarında ilk kez bir senfoni konseri dinleyen öğrenciler, sanatçıların tanıttığı enstrümanları da ellerine alıp seslendirmeye çalıştı.
Klasik müziği sevdirmek ve toplumun her kesimine ulaşmak için eğitim konserleri veren ÇDSO’da görevli 24 sanatçı, Hacıkırı Köyü’nde taşımalı eğitim gören yaklaşık 100 öğrenciye tarihi Varda Köprüsü’nün yanındaki bir tesiste konser verdi. Konser öncesinde fagot sanatçısı Eray İnal, öğrencilere keman, viyola, viyolonsel, kontrbas, fagot ve korno gibi enstrümanları tanıttı. Tanıtımı yapılan enstrümanları seslendirmeye çalışan öğrenciler, renkli görüntüler oluşturdu.
ÖĞRENCİLER DE EŞLİK ETTİ
Tanıtımın ardından ÇDSO sanatçıları, öğrencilere Mozart’ın ‘Küçük Bir Gece Müziği’ eserinden, Sarı Gelin ve Adanalım şarkılarının da aralarında bulunduğu yapıtları seslendirdi. Konserin sonunda 10’uncu Yıl Marşı’nı seslendiren sanatçılara, öğrenciler de eşlik etti. Konserin sonunda ÇDSO sanatçıları, öğrencilere kırtasiye malzemeleri hediye etti.
‘İLK KEZ DİNLEDİK’
Yaşamlarında ilk kez senfoni konseri dinledikleri ve enstrüman gördükleri için çok mutlu olduklarını anlatan öğrenciler, sanatçılara teşekkür etti. Sanatçısı Eray İnal ise “Klasik müziği yaymak, sevdirmek, özellikle çocuklarımıza tanıtarak büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Bir çocuğa bile ulaşsak çok önemli. Bize gelemeyenlerin ayaklarına biz gidiyoruz. Klasik müzik sevgisini yaymak için çaba gösteriyoruz” dedi. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI