Köy hayatının tüm güzelliklerini, gelenekleriyle birlikte şehre taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi, düzenlediği yaz etkinlikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Misafirlerine Türk gelenek ve göreneklerini daha yakından tanıtan, köy hayatının inceliklerini yerinde görme imkanı sunan Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, bu hafta sonu “semer yapımı” etkinliği gerçekleştirildi. Siz de, 6 Eylül’e kadar bu güzel sanatın inceliklerine yakından şahit olabilirsiniz.
Semer yapıldı, çocuklar izledi
Altındağ Belediyesi’nin internet sitesinden alınan haberine göre,Altınköy Açık Hava Müzesi’ni ziyarete gelen çocuklar, köy meydanında 50 yıldır semer yapımı işiyle uğraşan, semer ustası Ahmet Bak tarafından gerçekleştirilen etkinliğe katıldı. Hayvancılıkta önemli bir yeri olan, at, katır, eşek, deve gibi yük taşıyan hayvanların sırtına konulan bir araç olan semerin yapım aşamalarını yakından görme imkanı bulan ziyaretçiler, keyifli anlar yaşadı. Ziyaretçiler, bu anları bol bol görüntülemeyi de ihmal etmedi.
“50 yıldır semer yapıyorum.”
Semer yapımı işinin kendisine dedelerinden miras kaldığını söyleyen semer ustası Ahmet Bak “50 yıldır bu işle uğraşıyorum. Ben bu işle uğraşan 4’üncü kuşağım. Altındağ Belediyesi’nin daveti üzerine Manisa’nın Kula ilçesinden geldim. Eskiden daha çok işimiz vardı. Şimdi biraz azaldı tabii… Daha çok dekoratif ve turistik amaçlı semerler yapıyorum. Bu köy gerçekten çok güzel bir yer… Ziyaretçiler de çok ilgilendi, sağ olsunlar.