Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığın uygulamaya koyduğu “Yukarı havza sel kontrolü eylem planı” ile can ve mal kayıplarının önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığın uygulamaya koyduğu “Yukarı havza sel kontrolü eylem planı” ile can ve mal kayıplarının önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sel felaketlerine karşı kalıcı tedbirleri devreye aldığı belirtilerek, “Uygulamaya konulan ‘Yukarı Havza Sel Kontrolü Eylem Planı’ ile seller sonucu yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçmek hedefleniyor” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, depremden sonra en fazla can kaybının sel ve taşkınlarda yaşandığını belirterek “Türkiye’de kritik 227 sel havzasında hayata geçirdikleri ‘Yukarı Havza Sel Kontrolü Eylem Planı’ ile sel sonucu yaşanan can ve mal kayıplarını azaltmayı hedefliyoruz” dedi.
İklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın günümüzün en ciddi küresel problemi olarak görüldüğünü belirten Eroğlu, “Bu ise can ve mal kaybını en aza indirecektir. Eylem Planı ile sel havzalarında sel oluşumunu azaltan ve yağış-su rejimini düzenlemek gayesiyle su toplama bölgesindeki bozulan tabii dengeyi yeniden tesis edecek tedbirlerin alınması hedeflendi. Netice olarak akış katsayısının azaltılması, su tutma kapasitesinin artırılması, erozyon ve sediment akımı azaltılarak sel kütlesinin ve hacminin azaltılması, yamaç arazilerde drenajın sağlanması, akış rejiminin düzenlenmesi, kar erimelerinin geciktirilmesi ve biriktirilmesi, akışın geciktirilmesi ile su rejimi düzenlenerek sel ve taşkının kontrol altına alınması sağlanacak” ifadelerini kullandı. Eylem planı kapsamında yapılan çalışmalara da değinen Eroğlu, “Yukarı havzalarda aldığımız tedbirler çerçevesinde yamaç arazi ıslahları, suyu tutacak şekilde meralara teraslamalar, o bölgenin yağış karakteristiklerini, yağış miktarlarını ve en yüksek yağışları dikkate alıyoruz. Ona uygun yapılan hesaplamalar sonucunda, tedbirleri ona göre belirliyoruz. Aynı zamanda oyuntu ıslahları gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında boş arazileri ve ıslahı mümkün olmayan meraları ağaçlandırıyor, bozuk orman alanlarını ise suyu daha fazla tutmaları için ıslah ediyoruz. İlkbaharda ani hava ısınması sonucu karın eriyerek taşkına sebep olduğu yerlerde de karın erimesini geciktirici tedbirler alıyoruz” dedi

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.