İnsan odaklı çalışmalarında dijital teknolojileri ustaca kullanan video virtüözü Ursula Biemann’ın “Sınıraşırılıklar Üzerine” sergisi Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde meraklılarının beğenisine sunuldu.

Şekerbank’tan yapılan açıklamaya göre, Ali Akay küratörlüğünde düzenlenen sergide Biemann, küresel dünya insanlarının farklı coğrafyalara rağmen yaşadıkları ortak sorunları, dokümanter bilgi ve estetiği ortak enstrüman olarak kullanabilen video sanatı aracılığıyla anlatıyor.

Sergide, sınırlarla bölünen dünya coğrafyasının iklim sorunları, geçinme, göç ve sürdürülebilirliğe dayanan güncel konjonktüründe doğa ve yaşanan coğrafya, yaşamı belirleyen en önemli parametreler olarak izleyiciye betimleniyor. Biemann, imgeleri dökümante edercesine natüralist bir yaklaşımla ele alırken, kullandığı grafik, dil ve estetik bakışıyla üsluplaştırıyor.
Şekerbank’ın kültüre erişimi arttırma stratejisi çerçevesinde İpekyolu’ndan Sahara Çölü’ne dek sınırların tarihini ve insan üzerindeki etkisinin video yerleştirmeleriyle izleyiciyle buluşacağı sergi 13 Şubat 2016’ya kadar görülebilecek.