Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 26. yaşını kutladığı 2016’da caz severlerin karşısına zengin bir programla çıkacak.

Caz dünyasının saygın isimlerini ve cazın farklı renklerini izleyicisiyle buluşturan Festival, 12-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Bugüne kadar milyonlarca izleyicisi ile giderek yükselen bir ilgi grafiğine sahip olan Festival, 26. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapacak. 26. Akbank Caz Festivali’nin bu yılki yıldız isimleri arasında; caz dünyasının efsane müzisyenlerinden biri olarak gösterilen ve 2 bin 500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan, iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany ve Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “afrobeat’” akımını rock and hip hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen, dünyanın en iyi tenor saksafoncusu olarak anılan 75 yaşındaki Pharoah Sanders yer alıyor. Festival’da , uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu ve Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa yer alıyor.

Festival’de aralarında Fatih Erkoç, İlham Gencer, Önder Focan, Okay Temiz ve Ferit Odman’ın da bulunduğu pek çok Türk cazcı da müzik tutkunlarıyla buluşacak.

1. -CAZIN USTALARI-

26. Akbank Caz Festivali, bu yıl “Cazın Ustaları” bölümünde; Tony Allen, Pharoah Sanders, Ron Carter ve Paolo Fresu-Omar Sosa Duo’yu ağırlayacak. Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa ve son 30 yılda Afro-Amerikan müziğin en önemli isimleri ile sahne alan uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu, Nisan 2016 yılında birlikte yayınladıkları ikinci albümleri olan “Eros”un dünya turnesi kapsamında festivale konuk oluyor. İkili 16 Ekim Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecekleri konserde İtalya ve Küba’nın geleneksel ve yenilikçi müzikleri ile unutulmaz bir gece yaşatacak. Aynı gün ayrıca bugün 75 yaşında olan Grammy ödüllü Amerika’nın saygıdeğer caz saksafoncularından Pharoah Sanders’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26. Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza atacak.

26. Akbank Caz Festivali, 19 Ekim Çarşamba günü Babylon’da Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “Afrobeat’” tarzını rock and hip-hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen’ı ağırlayacak. Yaşayan en iyi davulcu olarak anılan ve 75 yaşında aktif müzisyenliğe devam eden Tony Allen, kendisine ilham olan efsane “Art Blakey”i festival kapsamında bir kez daha anacak.

Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve cazın en üretken müzisyenlerinden olan iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio”’ ile 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde 26. Akbank Caz Festivali kapsamında sahnede olacak.

26. Akbank Caz Festivali, “Güçlü Nefesler” bölümünde Erik Truffaz Quartet, Amir ElSaffar ve Theo Croker’ı ağırlayacak.

2. -“CAZIN FARKLI NOTALARIYLA BULUŞTURUYORUZ”-

Müzikseverleri 26 yıldır cazın farklı notalarıyla bir araya getirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Akbank’ın kültür sanat alanında gerçekleştirdiği en önemli projelerden biri olan Akbank Caz Festivali, çeyrek asırdır usta müzisyenlerin yanı sıra genç yıldızların da yer aldığı zengin programı ile müzikseverleri cazın farklı notalarıyla bir araya getiriyor. Festivalimizin bugün dünya caz takviminin önde gelen etkinlikleri arasında olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi. Festivalin seçkin sanatçıları ağırlarken bir yandan da cazı geniş kitlelere yayma misyonunu çeyrek asırdır başarı ile gerçekleştirdiğini belirten Binbaşgil, “Her yıl İstanbul’un enerjisine ve dinamizmine katkıda bulunan Festival, bu yıl da İstanbul’la sınırlı kalmayıp Anadolu’da büyümeye devam ediyor. Müzikseverlerin festivalimizi ne kadar gönülden benimsediğini gördükçe mutluluğumuz daha da artıyor” dedi.

Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise festival ile ilgili değerlendirmesinde, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da caz tutkunları için usta müzisyenlerin yanı sıra Avrupa caz sahnesinin yükselmekte olan genç yıldızlarının da yer aldığı cazın farklı renklerini yansıtan zengin bir program hazırladık. 26. Akbank Caz Festivali’nin cazseverlere yeni keşifler sunmasını diliyorum” dedi.

3. -ŞEHRİN İYİ HALİ-

Festival kapsamında yer alan Liselerde Caz Atölyeleri bu yıl yine festivalin en önemli etkinliklerinden biri olarak gösteriliyor. 2012 yılından bu yana gençlere caz müziğini ve enstrümanlarını daha da yakından tanıma fırsatı sunan etkinlikler, bu yıl sekiz ayrı lisede gerçekleştirilecek.

Akbank, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında uzun yıllardır kendi çalışanları ile sürdürdüğü gönüllülük projelerini gençlerle buluşturduğu Şehrin İyi Hali projesine devam ediyor. Geçen yıl gençlerden yoğun ilgi gören ve başvuruları ilk üç günde dolan proje kapsamında bu yıl toplum yararına projelerde gönüllü olarak çalışan 500 genç, 21 Ekim Cuma günü Volkswagen Arena’da gerçekleştirilecek Imany konserini izleme fırsatı bulacak.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen 26. Akbank Caz Festivali boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu 26 ayrı mekanda 42 konser, 6 söyleşi 13 atölye çalışması ve 2 performans gerçekleştirilecek. 26. Akbank Caz Festivali konserlerin biletlerini 6 Eylül Salı günü itibariyle satışa sunuldu.