Şehitlerimiz, genç yaşlarında vatani görevlerini yaparken canlarını kaybeden canlarımız.
Görüyorsunuz, dinliyorsunuz ekranlarda şehitlerimizden geriye kalan anaları, babaları, kardeşleri, eşleri, çocukları.

Bugün sevgililer günü.

Onların da sevgilileri vardı.

Geride kalanlarını gördükçe, onların duygularını düşündükçe içim parçalanıyor.
Kahrediyorum teröre ve terörü destekleyenlere.

İnsanlık suçu işleyenlere lanet ediyorum.

Terörü destekleyen tüm ülkelerin halklarına o yöneticileri başlarından def etmeleri çağrısında bulunuyorum.

Bugün sevgililer günü.

Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE BAZI ÖNERİLER

Sevdiği insanla birlikte yaşlanmayı ve ömür boyu mutlu olmayı hepimiz isteriz. Sevgi, uzun süreli ve mutlu bir ilişki için elbette tek başına yeterli değildir.

Birlikteliğin ilk günlerinde yaşanan yoğun aşk duyguları, cinsellik ve tutku zamanla elbette azalır. Sevginin ve aşkın devamlılığı için neler gerektiğini uzmanlar şöyle özetliyorlar:

Güven, destek, takdir olmalıdır

Mutlu çiftler birbirlerine güvenirler, birbirlerinin hayallerini ve umutlarını desteklerler, başarılarını kutlarlar. İlişki için sorumluluk alırlar, birbirlerinin hislerini ve isteklerini anlarlar. Beklentilerini ve ihtiyaçlarını açıkça dile getirerek birbirlerini gözetirler. Yapılan hataları yeri geldiğinde hoşgörü ve mizahla karşılarlar.

Kişiye özel alanlar olmalıdır

Uzun süreli ortak bir mutluluğun yaşanması için, çiftlerin ilişkide birbirine bağlı olması kadar önemli olan diğer bir faktör ise, birbirlerini kısıtlamamalarıdır. Birbirlerine bireysel özgürlük alanı tanıyan çiftler, ilişkilerinde daha istikrarlı ilerlerler.

Eşlerin birbirlerine yükledikleri roller ve aşırı beklentiler yüzünden ilişki zorlanabilir. Kişi kendini köşeye sıkışmış hissedebilir.

Zıtlıklar ilişkiyi güçlendirir

Her ne kadar halk arasında “farklı kutuplar birbirlerini çeker” dense de kişiler arasındaki zıtlıklar, belki de sadece ilişkinin başlarında yani aşkın yoğun yaşandığı sırada çiftleri rahatsız etmez.

Çoğunlukla kadınlar, evlenince sevdikleri adamları değiştirebileceklerine inanırlarken, erkekler de kadınların hiç değişmeyeceklerine ve hep ilişkinin başlarındaki gibi kalacaklarına inanmak isterler. Karşımdakini değiştirebilirim inancı, uzun süreli cinsel ilişkide mutluluk yaşanan bir yanılsamadır aslında.

Çiftler aralarındaki sorunları konuşarak, birbirlerini dinleyerek çözmelidir. Karşılıklı saygı ve sevgi sorunların çözümünde en önemli faktördür.

Ancak birbirlerini ikna etmeye çalışmak, bunun için inat etmek ilişkileri kuşkusuz olumsuz etkiler.

FACEBOOK YORUMLARI